برنج

برنج دم سیاه چه نوع برنجی است؟+تشخیص برنج اصل

برنج دم سیاه

برنج دم سیاه چیست؟

برنج دم سیاه از برنج های پرطرفدار و مشهور نخستین بار در استان گیلان کشت و داشت و برداشت شده  است و هم خانواده برنج صدری میباشد.

این برنج از کیفی ترین برنج های موجود در کشور که که اکثر کشاورزانی که از شالیزار های مرغوب برخوردار هستند اقدام به کشت این برنج میکنند.

همین موضوع از دلایل اصلی باعث شده تا در کیفیت و مرغوبیت برنج دم سیاه بسیار تاثیر گذار باشد، این برنج از دسته برنج های کم محصول بوده و در حین برداشت نسبت به برنج های هم ردیف خودش مانند برنج طارم، برنج هاشمی محصول دهی و بهره وری کمی دارد، این امر از دلایل اصلی قیمت بالای برنج دُم سیاه در بازار برنج میباشد.

شلتوک برنج دُم سیاه قهوه‌ ای رنگ است که دارای ریشک های سیاه می‌ باشد، از این جهت این برنج دم سیاه نامیده می‌ شود.

برنج دُم سیاه شباهت زیادی به برنج هاشمی دارد، اما تفاوت این دو برنج در عطرشان است، عطر برنج دم سیاه بیشتر از عطر برنج هاشمی است.

ویژگی برنج دم سیاه  

این برنج بعد از پخت نرم می‌شود. طعم و مزه این برنج بی‌نظیر است. طول دانه برنج دم سیاه تقریبا 7.5 میلی متر است. که پس از پخت به 12.15 میلی متر می‌رسد.

این برنج رنگی سفید مایل به کرم دارد. لازم به ذکر است که این محصول شباهت زیادی به برنج هاشمی دارد. اما تفاوت برنج دُم سیاه و هاشمی در قد آن است.

شما می‌توانید بعد از پخت از قد  این دو محصول به تفاوت آن پی ببرید. قد برنج دُم سیاه از برنج هاشمی بیشتر است. این محصول بعد از گرم شدن کیفیت خود را از دست نمی‌دهد.

نحوه تشخیص برنج دم‌ سیاه اصل

روش‌های مختلفی برای شناسایی برنج باکیفیت دمسیاه از نمونه‌های تقلبی آن در دست است، یکی از مهم‌ترین روش‌ها برای این امر شناسایی دقیق شکل و ظاهر برنج اصل می‌باشد.

اگر شما به طور دقیق برنج دُم‌سیاه را بشناسد در این صورت می‌توانید به راحتی آن را از نمونه‌های بی‌کیفیت و تقلبی شناسایی کنید.

این نوع از برنج‌ها همانطور که اشاره شد، دارای دانه‌های بلند هستند که بعد از پخته شدن نیز دانه‌های آن به طول حدود 15 میلیمتر می‌تواند برسد.

این ویژگی به این معناست که برنج دُم سیاه از زیبایی پخت بالایی برخوردار است، به همین دلیل اگر بعد از پخت شاهد دانه‌های بلند نبودید، می‌توانید به کیفیت آن شک کنید.

یکی از راه‌های دیگر برای شناسایی برنج دُم سیاه اصل، میزان چربی موجود در آن است، به گونه‌ای که در حین مالیدن به دست می‌توانید چربی برنج را احساس کنید. میزان عطربرنج را نیز می‌توانید به منظور تشخیص کیفیت آن بسنجید. البته برای این کار لازم است که با برنج با کیفیت از قبل به خوبی آشنا باشید.

انواع برنج دم سیاه

این برنج با توجه به شرایط آب و هوایی بیشتر در استان های گیلان و گلستان برداشت میشود و معروف ترین شهر های تولید کننده آن ” آستانه اشرفیه گیلان و مینودشت گلستان” میباشند.

خرید برنج دم سیاه

برنج دمسیاه یکی از خوش طعم ترین و عالی ‌ترین انواع برنج ایرانی است

که عطر و ری‌ عالی دارد، مصرف این برنج به افرادی که بیماری‌ های کلیوی دارند نیز پیشنهاد می‌ شود.

همه ما می دانیم که کیفیت برنج در تهیه غذاهای ایرانی تاثیر زیادی دارد. فروشگاه برنج زرین کشت با بهره‌گیری از کارشناسان با تجربه و انتخاب‌ با کیفیت‌ترین انواعِ برنج از مزارعِ درجه‌‌یک، و برنج‌کاران زبردستِ سه استانِ شمالی کشور، مازندران، گیلان و گلستان برنج ناب ایرانی را دستچین نموده و با حذف واسطه‌ها، با بهترین قیمت به دست شما هموطنان عزیز در سراسر کشور می‌رساند.

برای خرید برنج ایرانی از فروشگاه برنج زرین کشت دیدن فرمایید.

برنج کشت دوم

برنج شیرودی

خرید برنج فجر

سرلاشه طارم

خرید سرلاشه کشت دوم

سرلاشه فجر

سرلاشه شیرودی

همچنین می توانید برنج های مرغوب ایرانی ما را از سایت دیجی کالا و با سلام هم خریداری کنید.

برای خرید عمده برنج نیز میتوانید با ما در ارتباط باشید.

خرید عمده طارم

خرید عمده برنج فجر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *