برنج

برنج سورت شده چیست؟+انواع سورت+ فواید

برنج سورت شده

معرفی کامل برنج سورت شده

برنج سورت شده همان برنج تميز شده است. دستگاه سورت كار جداسازي را به طور اتوماتیک و با دقت زياد و سریع انجام می دهد.

در سالهاي گذشته این کار به صورت دستی توسط مصرف کنندگان برنج صورت میگرفت، کلمه سورت(sort) در زبان انگلیسی به معنای مرتب سازی است.

سورت شدن برنج عملی است که در آن برنج‌هايي با رنگ كدر و غیرمعمول، حشراتی مانند شپش، كيوسك و شوآک و سنگ‌‌ریزه‌ها و هر نمونه ضایعات دیگر از طريق سنسور هاي مخصوص سورتينگ از برنج جدا مي شوند. و اين دستگاه برنج‌ها را به صورتي تميز كرده كه برای پخت برنج سورت شده نیازی به پاک کردن قبل از پخت ندارند و آماده می باشند.

در برنج سورت شده چه ضایعاتی از برنج جدا می شوند؟

سورت دانه های لکه دار ،کدر،رنگی, سنگ, پوسته شالی ،نیم دانه و هر ناخالصی دیگری که با برنج همراه باشد و همرنگ آن نباشد را تفکیک می کنند. و در واقع در این عملیات برنج پاک و تمیز خواهد شد.

دستگاه سورتینگ برنج:

برای به دست آوردن برنج سورت شده نیاز به دستگاه سورتینگ داریم. دستگاه سورتینگ يا در واقع همان سورتر برنج برای جداسازي و تفكيك دانه های برنج مورد بهره قرار می گیرد.

در سالهای نه چندان پيش به علت برداشت شالی به وسيله دستگاه کمباین مخصوص برداشت شالی و از طرف دیگر عدم كفايت تعداد دستگاه های خشک کن شالی ،باعث شد که در برخي از اوقات شالی در کارخانه بیشتر از چندين روز در انبار نگهداري شود که علت زياد شدن متابولیسم و در آخر تولید حرارت به وسيله دانه های برنج شود.

که همين باعث تغییر رنگ و كدر شدن برنج مي شود. یکی از راه هاي اصلاح و حل این مشکل و پیشگیری از خسارات مالی و مشکلات پي در پي به وسيله استفاده از دستگاه سورتر برنج يا سورتینگ برنج است.

هنگام سورت برنج موارد زیر وجود دارد:

1. نیمدانه

2. دانه سالم و بلند

3. دانه کدر و سیاه

4. ضایعات

5. برنج شکسته

6. یولاف

7. خار و خاشاک

8. علف هرز

9. حشرات ريز

در خط بسته بندي و سورت برنج در درجه نخست یک دستگاه بوجاری استفاده مي شود.وظیفه دستگاه بوجاري پاک کردن ٧٥ ال ٨٠ درصدی ابتدایی برنج می باشد که گنجایش اين دستگاه ها بايد در کمترین حالت ١ تن باشد که خط توليد سورتینگ با سرعت خيلي بالا کار کند.

برنج ها قبل از هنگام ریخته شدن به ماشین سورتینگ برنج با دستگاه دیگری به اسم دستگاه بوجاری الک زده و جدا می شوند به صورتی که خروجی این دستگاه (دستگاه بوجاری) به دستگاه سورت متصل است. فرایند کاری ماشین سورتینگ به این صورت است که برنج هایی که خالص اند از لحاظ شکستگی وارد ماشین سورت شد و از طریق بالابر داخل مخزن شیشه ای منتقل می شوند.

برنج درون محفظه شیشه ای به شکل خطی روی یک صفحه مخصوص که شامل کانال های کوچک می باشد قرار می گیرد و بعد اشعه لیزر روی صفحه ای که در آن برنج در حین حرکت می باشد تابیده و لیزر میشود.

ناخالصی برنج از طریق تکنولوژیهای پیشرفته به نام لیزر معین می شود و بعد از اینکه شناسایی ناخالصی به وسیله پمپ باد انجام شد از برنج خالص تفکیک می گردد.

دستگاه سورتینگ منجر به افزایش اثربخشی ظاهری برنج ،افزایش یافتن ایمنی مواد غذایی با جدا کردن مواد خارجی مثل سنگ، شیشه، موائد زائد و سایر مواد ناخواسته خواهد شد.

آیا تنها برنج سورت می شود؟

جواب خیر است، محصولات کشاورزی ديگري چون: حبوبات, مرکبات, چاي و… هم سورت می شوند.

سورت به دو شكل اندازه و رنگ تفكيك و جداسازي مي شوند.

دستگاه های جداسازي در فرایند تولید برنج بر اساس رنگ می باشد و دسته بندی سایزی به وسيله ي الک روتاری انجام می شود.

مزایای فرآیند سورتینگ برنج چیست؟

۱. بالا رفتن آمار پذیرش بازار برنج خالدار با تفکیک نمودن برنج های مات تغییر رنگ یافته.

٢. افزايش و بهبود طعم و عطر.

٣. جدا كردن با هم برنج غیر هم نوع در زمان بوجاری مثل طارم از گرده.

٤. زياد شدن سرعت يك دست شدن و کیسه گیری برنج حاصل شده.

٥. جدا كردن برنج شكم سفيد و نیم دانه، به طور همزمان در سورتر برنج که خود باعث کاهش می شوند.

٦. افزایش قیمت سرلاشه و نیم دانه

انواع دستگاه سورتینگ برنج:

١• خانگی

٢• صنعتی

دستگاه سورتینگ برنج خانگی:

دستگاه سورت خانگی تنها تفاوتش با ماشین سورتر صنعتي در اندازه و قیمت آن است.هر اندازه دستگاه جمع و جور و کوچکتر باشد به آن خانگی گویند.

البته ماشین بسته بندی خانگی هم وجود دارد كه می توان حتی در یک خانه و یا محوطه خالی خانه، یک محور توليد سورتینگ برنج را با مرغوبیت بسیار زياد راه اندازی كرد.در صنعت ماشین های سورتینگ، ماشین سورتر مینی، دستگاه خانگی نامگذاری شده است.

دستگاه سورتر برنج صنعتی:

دستگاه های بالای ٢ کانال تا ٧ کاناله برای کارخانه هاي برنج استفاده ميشوند که امروزه استفاده از این دستگاه ها به شدت احساس می شود.

تفاوت این دستگاه ها با دستگاه هاي ديگر نسبت به همديگر، در سرعت کارشان در ساعت است.هر چه تعداد کانال های دستگاه بیشتر، سرعت کار دستگاه بالاتر خواهد رفت.

البته به عقيده ي بیشتر افراد ،در بيشتر کارخانه جات برنج در ایران برایشان یک ماشین سورت مینی کفایت می کند، چون اين دستگاه می تواند در هر روز ٣ تن برنج سورت شده را به شکل کامل سایز بندی و بوجاری نماید.

چرا ماشین سورتینگ برنج کارکرده در بازار وجود ندارد؟

برنج سورت شده به علت درآمد بالايي كه از دستگاه سورتينگ برنج بدست مي آيد بعد از خرید این ماشین هیچ کدام از مشتریان نمی خواهند دستگاه را بفروشند و همین موضوع سبب شده که ماشین سورتینگ برنج کارکرده به هیچ وجه در بازار وجود نداشته باشد.

درآمد سورتینگ برنج:

در کشور ما سورتر برنج درآمد بسيار بالايي دارد به طوري كه برای یک فروشنده ماهر و قوی می تواند در ٨ ساعت کاری و با فروش برنج سورت شده با در نظر گرفتن هزینه هایی که دارد مي تواند تا روزی ٩ میلیون تومان درآمد داشته باشد.

این محاسبه درآمدي با توجه به صحبت مشتریان و همچنین رفتار آنها در این زمینه است.

فروش انواع محصولات کشاورزی اعم از سبزيجات،ميوه، گوشت، مرغ، خشکبار و…به شكل بسته بندي و درجه بندي شده در قطعات و اندازه هاي همسان و استاندارد، باعث رشد تجارت الکترونيکي در بعدها خواهد شد و اكثر خريداران مي توانند برنج سورت شده ي استاندارد و پکیج شده را به وسيله ي سفارش تلفني و يا خريد تحت وب تهيه نمايند و اين روش در آينده باعث حذف بعضي از رفت و آمد هاي بيهوده ي بين شهري که امروزه به منظور كاوش براي خريد انواع محصولات کشاورزي است،ميشود.

در حال حاضر بسياري از زنان به ويژه در شهرهاي بزرگ، پا به پاي مردان در خارج از خانه اشتغال داشته و براي خريد انواع مواد غذايي مصرفي خودشان فرصت كمتري نسبت به گذشته دارند و خريداري از فروشگاه هاي مدرن مواد غذايي سورت، طبقه بندي و بسته بندي شده را جستجو مي كنند و به مذاکره و چانه زني با فروشندگان سنتي کالا های فله اي ترجيح خواهند داد.

خوب است بدانيد که سورتينگ در کم کردن آلودگی پسته به ماده ای به نام آفلاتوكسين تاثیر گذار بوده.سورتينگ مرکبات در کم کردن ضايعات ناشي از جابجایی فله اي مرکبات و ساير ميوه هاي نرم تأثير دارد

مهم ترین فواید برنج سورت شده

1.این برنج یکی از منابع غنی انرژی برای بدن و انجام کار های روزانه می باشد

2.برنج سورت شده فاقد کلسترول بوده و به همین دلیل مصرف آن برای افرادی که کلسترول بالایی هم دارند میسر می باشد.

3.یکی دیگر از مهم ترین مزیت های برنج سورت شده این است که این برنج سرشار از انواع ویتامین ها بوده و برای متابولیسم بدن بسیار مفید می باشد.

4.در این نوع برنج به میزان بسیار زیادی نشاسته مقاوم وجود دارد که برای تنظیم قند بدن می تواند موثر باشد.

و در آخر:

همه ما می دانیم که کیفیت برنج در تهیه غذاهای ایرانی تاثیر زیادی دارد. مجموعه‌ی زرین کشت با بهره‌گیری از کارشناسان با تجربه و انتخاب‌ با کیفیت‌ترین انواعِ برنج از مزارعِ درجه‌‌یک، و برنج‌کاران زبردستِ سه استانِ شمالی کشور، مازندران، گیلان و گلستان برنج ناب ایرانی را دستچین نموده و با حذف واسطه‌ها، با بهترین قیمت به دست شما هموطنان عزیز در سراسر کشور می‌رساند.

برای خرید برنج ایرانی و سرلاشه از فروشگاه برنج زرین کشت دیدن فرمایید.

خرید برنج فجر

خرید شیرودی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *