برنج

برنج پاکستانی و فجر!!کدومش بهتره؟؟؟

برنج فجر و پاکستانی

مقایسه برنج فجر و پاکستانی

تعریف برنج پاکستانی و فجر

در آخرین دور هم قبل از مقایسه برنج فجر و پاکستانی اول بریم یه تعریف مختصر از هر کدوم رو با هم دیگه ببینیم و بعد بریم سراغ داستان اصلی‌مون.

برنج فجر

برنج فجر از گروه پرمحصول‌هاست. درسته که به پای برنج‌های اصیلی مثل دمسیاه و طارم نمی‌رسه اما در گروه خودش زبانزده. چون تنها برنج پرمحصولی هست که عطر و بو داره. البته همه‌ی برنج‌های فجر عطر و بو ندارن؛ این قضیه مربوط می‌شه به محلی که اون برنج کشت می‌شه. این که چه آب و هوایی داره، از چه آبی در کشت اون برنج استفاده می‌شه و … . ولی به طور کلی برنج فجر سوزنی استان گلستان برترین نوع برنج فجر کشوره. حالا اطلاعات بیشتر رو می‌تونین از بخش برنج فجر و انواع برنج فجر مطالعه کنین.

برنج پاکستانی

قبلاً راجع بهش صحبت کرده بودیم. بعد از برنج هندی، بیشترین مقدار واردات برنج به کشور ما رو به خودش اختصاص داده. شباهتش با برنج فجر هم اینه که جفتشون جزء گروه پرمحصول هستن پس اصلاح نژاد شده‌ان.

از بخش معارفه که بگذریم، می‌رسیم به قسمت اصل کاری یعنی همون مقایسه‌های همیشگی:

عطر و طعم

همونطور که گفتم برنج فجر یه برنج پرمحصوله که عطر و طعمش به برنج‌های اصیل و محلی نمی‌رسه. اما برنج مورد نظر ما الان در این مقایسه باکیفیت‌ترین نوع فجر یعنی برنج فجر استان گلستانه که جزء برنج‌های برتر کوپاست. این نوع برنج فجر چون توی بهترین آب و هوا و در مناطق کوهستانی کشت می‌شه، دارای عطر و بوی مناسب و طبیعی هست. این درصورتیه که برنج پاکستانی یه برنج آزمایشگاهیه که بخاطر نداشتن عطر و بو و این که قراره به کشورهای دیگه صادر بشه؛ بهش اسانس و عطر مصنوعی می‌زنن. پس به برنج فجر از 10 امتیاز، 7 و به برنج پاکستانی 4 تعلق می‌گیره.

قد کشیدن

یکی از مزایایی که باعث شده برنج فجر همه پسند و زبانزد باشه، ظاهر خوش قد و بالایی که بعد از پخت داره. این ویژگی باعث مهمون‌پسند شدن این برنج شده. برنج پاکستانی قد می‌کشه ولی بعد از پخت خیلی خشک می‌شه. درحالی که دونه‌های برنج فجر بعد از پخت، علاوه بر قد کشیدن نرم و دونه دونه می‌شن. با این اوصاف به برنج فجر 10 و به برنج پاکستانی 9 امتیاز می‌رسه.

خوش پختی

برنج فجر بعد از پخت کاملاً دونه دونه و نرم می‌شه و مهم‌ترین ویژگی و مزیتی که داره اینه که در هر آب و هوا و منطقه‌ای عالی و خوش پخت درمیاد. این درحالیه که دونه‌های برنج پاکستانی بعد از پخت سفت و خشک می‌شن و طعم خاصی ندارن. پس در این مرحله هم طبق نظر کارشناسای کوپا به برنج فجر 9 امتیاز و به برنج پاکستانی 7 امتیاز می‌رسه.

یکدستی

همون‌طور که همیشه گفتم، میزان یکدستی برنج‌ها به نوع و درصد بوجاری کردن و الک شدن اونا بستگی داره. برنجی که قراره به کشور دیگه صادر بشه؛ طبیعتاً باید خیلی یکدست و مرتب باشه. ازطرفی برنج‌های کوپا هم همیشه به یکدست بودن معروفن. پس در این زمینه هر دو امتیاز برابر 9 رو می‌گیرن.

بومی بودن

برنج فجر بومی کشور خودمونه و در استان گلستان کشت می‌شه. اما برنج پاکستانی وارداتیه و به اصالت و سالم بودنش اطمینانی نیست. هرچند کالاهای وارداتی حتماً توسط ارگان‌های مربوطه چک می‌شن تا از سلامت‌شون مطمئن شن، اما حواستون به اینم باشه که قاچاق رو نمی‌شه ریشه‌کن کرد.

ارزش خرید

می‌رسیم به بخش پایانی که مثل همیشه معدل رو حساب می‌کنیم و کارنامه می‌دیم. ببینیم کی کارنامه‌اش به دست راستش داده می‌شه و کی به دست چپش. طبق مقایسه‌هایی که انجام شد و ویژگی‌هایی که گفتیم؛ مطمئناً مثل همیشه برنج ایرانی کارش درسته. برنج فجر از ارزش خرید بالاتری برخورداره. ضمن این که خوش پخت‌تر و سالم‌تر از برنج‌های خارجی مثل پاکستانیه.

مقایسه برنج فجر و برنج پاکستانی
مقایسه برنج فجر و برنج پاکستانی

در جدول بالا نتایج رو می‌تونین در کنار هم مقایسه کنین همین طور نمودار مورد نظر این مقایسه هم در بالای مطلب اومده. می‌تونین مشاهده کنین.

و در آخر:

همه ما می دانیم که کیفیت برنج در تهیه غذاهای ایرانی تاثیر زیادی دارد. فروشگاه برنج زرین کشت با بهره‌گیری از کارشناسان با تجربه و انتخاب‌ با کیفیت‌ترین انواعِ برنج از مزارعِ درجه‌‌یک، و برنج‌کاران زبردستِ سه استانِ شمالی کشور، مازندران، گیلان و گلستان برنج ناب ایرانی را دستچین نموده و با حذف واسطه‌ها، با بهترین قیمت به دست شما هموطنان عزیز در سراسر کشور می‌رساند.

برای خرید برنج ایرانی از فروشگاه برنج زرین کشت دیدن فرمایید.

محبوب ترین محصولات برنج ایرانی زرین کشت:

برنج طارم

برنج طارم هاشمی

همچنین می توانید برنج های مرغوب ایرانی ما را از سایت دیجی کالا و با سلام هم خریداری کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *