برنج

برنج هندی چیست؟+فوت وفن پخت آن

برنج هندی

طرز پخت برنج هندی

یکی از بهترین روش‌هایی که برای طبخ برنج از گذشته تا به امروز وجود داشته است این است که حداقل یک شبانه روز پیش از پخت غذا خوب است که آن را در آب و نمک بخیسانید.
این عملیات منجر می‌شود تا عطر و بوی برنج شما حفظ و ماندگار شود، اما نکته‌ی بسیار مهمی که در مورد پخت برنج هندی وجود دارد،

این است به هیچ عنوان این برنج را قبل از پخت نخیسانید. زیرا باعث می‌شود تا در حین طبخ دانه‌ها به هم بچسبند و کیفیت آن را کاملاً از دست می‌دهد.
این محصول به دلیل اینکه رنگ روشن و جنس نرم‌تری دارد، بر همین اساس نیز بعد از پخته شدن نیاز است که دانه‌های آن را از همدیگر جدا کنید تا بر روی یکدیگر فشرده نشوند

این کار باعث می‌شود که ظاهر برنج شما نیز تغییر نکند.
البته با توجه به اینکه شستن برنج کار بسیار خوبی است، اما به دلیل وجود نشاسته و سبوسی که در این ماده است باعث می‌شود تا برنج شما کمی چسبندگی داشته باشد.

پخت برنج هندی

به علت نرم بودن دانه‌های برنج باسماتی و این که دانه‌ها پس از پخت به یکدیگر نمی‌چسبند باعث می‌شود تا پروسه‌ی برنج شما به نحوی انجام شود

که دانه‌های آن پس از طبخ به همدیگر نچسبند و این موضوع نیز کاملاً مجزا از سایر مدل‌هایی دیگر برنج است که  مورد استفاده قرار می‌دهید.

کلیه فرایندهای انجام شده در هنگام دستور تهیه غذا با این نوع برنج هندی برای غذای پیلاف مناسب است.

سایر روش‌های تهیه برنج باسماتی هندی

برای پخت برنج هندی می‌توانید از آب جوش برای پخت و نرم شدن آن و یا توسط دستگاه پلوپز استفاده کنید.

چنانچه که تمایل دارید که عطر و بوی برنج‌تان کاملاً احساس شود بهتر است که مطابق با دستورالعمل فوق که در مورد طرز تهیه پیلاف بیان شد استفاده کنید.

در صورتی که قصد دارید که روش پخت برنج‌تان را به صورت پیلاف درست کنید برای این کار خوب است که برنجی که هنوز زنده است را با کمی روغن و مقداری پیاز رنده شدن همراه با ادویه سرخ کنید.

در مرحله‌ی بعدی به آن، آب گوشت گرم اضافه کنید و در پایان نیز تمامی این موارد را به هم مخلوط کنید و درب ظرف را ببندید و اجازه دهید تا زمان بخار شدن کامل آب غذا، آن را داخل فر قرار دهید تا کاملاً مغز پخت شود.

زمانی که برنج‌تان را همراه با مواد سرخ می‌کنید تاثیر زیادی در مزه‌ی آن می‌گذارد و باعث نرم شدن بیشتر آن می‌گردد و این عامل باعث می‌شود تا دانه‌های برنج نیز به دلیل داشتن روغن کافی به یکدیگر نچسبند در ضمن نیز به علت حرارت بالای روغن یک طعم دودی به مواد شما می‌دهد و باعث آزاد شدن عطر و بوی غذای شما می‌شود.

شاید برایتان جالب باشد که یکی از روش‌های پخت غذاهای سنتی هندی مانند بریانی سنتی است که پیش از پختن پیلاف در فر، این غذا را با ادویه‌هایی مانند فلفل فرنگی، دانه‌های هل، گیاه بادیان و تکه‌های دارچین نیز طعم دار می‌کنند.

معیارهای تعیین کیفیت برند بهترین برنج هندی

بهترین برند برنج‌های هندی به علت متنوع بودن این نوع از محصولات و با ویژگی‌های متمایز از همدیگر روبرو می‌شود. در صورتی که می‌خواهید که برنج با کیفیت و خوبی را در اختیار قرار بگیرد. توصیه می‌شود که به نکاتی که در خصوص برنج با کیفیت ارائه می‌شود مورد توجه قرار دهید.

  • ساختار فیزیکی
  • رطوبت برنج
  • رنگ برنج
  • ارزش غذایی
  • قابل تشخیص دادن نشاسته

در ادامه هر یک از موارد فوق را بررسی خواهیم کرد.

1. ساختار فیزیکی برنج هندی

آشنایی با ساختار‌بندی برنج باعث می‌شود مرغوب‌ترین برنج را خریداری کنید. نخستین فاکتور که در نگاه اول در هنگام خرید مورد توجه قرار می‌گیرد سایز قد برنج است که باید مورد توجه قرار بگیرد. این معیار برای خرید برنج‌های خارجی ملموس‌تر از ایرانی است.

  • برنج وارداتی دانه بلند
  • برنج ایرانی دانه کوتاه‌تر

2. رطوبت برنج

هر چه برنجی که شما مصرف می‌کنید، رطوبت بیشتری داشته باشد کهنه‌تر و از کیفیت بالاتری نیز برخوردار است و این نکته به علت نم و رطوبتی است که در لایه درونی برنج می‌توانید مشاهده کنید این معیار نشان دهنده کیفیت و مرغوبیت محصول می‌باشد.

3. رنگ برنج

در صورتی که می‌خواهید برنج شما از کیفیت مطلوبی برخوردار باشد بهتر است که در این صورت برنج‌هایی که رنگ زردتری دارند و شیشه‌ای هستند، اما شفاف بودن این محصول نباید خیلی به چشم بیاید.

4. اهمیت ارزش غذایی برنج

برای تشخیص ارزش غذایی برنج نیاز به تجربه و تخصص است. برنج‌های ایرانی نسبت به سایر محصولات دیگر منبع غنی از ویتامین و پروتئین هستند و به دلیل نداشتن چربی، سدیم به کرات و گلوتن مطابق با آزمایش‌های انجام شده در برنج‌های ایرانی امتحان خودش را پس داده است.

روش‌های تشخیص نشاسته

برنج و سیب زمینی هر دو ماده غذایی غنی از نشاسته می‌باشند با توجه به اینکه هر چه محصول شما تازه‌تر باشد نشاسته بیشتری دارد و از مرغوبیت بیشتری نیز نسبت به سایر مدل‌های دیگر برخوردار می‌باشد.

روش‌های نگهداری از برنج هندی

همانطور که می‌دانید برنجی با کیفیت است که عطر، طعم و مزه‌ی بسیار خوبی داشته باشد. برای اینکه برنج شما تمامی ویژگی‌های خود را به خوبی داشته باشد، می‌بایستی که حتما آن را در جای خنک و بدون رطوبت نگهداری کند. بهترین ظرف برای نگهداری و استفاده برنج این است

که آن‌ها را داخل کیسه‌های نخی قرار دهید و در صورتی که قصد ندارید که از آن استفاده کنید خوب است که درب آن را محکم ببندید تا حشره‌ای وارد آن نشود و باعث خراب شدن آن نگردد.

پخت برنج هندی به صورت آبکشی تفاوت زیادی با برنج ایرانی ندارد. فقط این نوع محصول، دارای یک سری نکات ریزی است که حتما باید رعایت شود.

ولی در حالت کلی از نظر پخت هر دو نوع ایرانی و هندی شبیه به هم پخت می شوند.  آبکش کردن و کته کردن این دانه مغذی امکان پذیر است.

برنج در روش آبکش مسلما مجلسی تر به نظر خواهد رسید. دانه دانه بودن و بلند قد بودن دانه برنج در فرایند پخت به شما یک دیس پلو مجلسی خواهد داد.

مرحله اول پخت برنج هندی؛ شستشو و خیساندن

مرحله اول خیساندن دانه های برنج است . برای این کار باید به نسبت هر یک نفر، یک پیمانه برنج در نظر بگیرید. بعد دانه ها را در ظرف مناسبی ریخته و روی آن را آب بگیرید.

سه بار ظرف را با آب پر کرده و با ملایمت دانه ها را زیر و رو کنید. وقتی کثیفی و آلودگی ها روی سطح آب آمد، ظرف را از آب خالی کنید و دوباره آن را از آب پر نمایید.

پیشنهاد می شود سه مرتبه این عمل را تکرار کنید تا در نهایت دانه ها کاملا تمیز شوند. بعد نوبت خیساندن آن می رسد. توی ظرف آب بریزید.

بهتر است به مقدار سه بند انگشت روی دانه ها آب قرار بگیرد. حالا کمی نمک به آن اضافه کرده و بگذارید تا یک ساعت دانه ها خوب خیسانده شوند.

نمک را برای این به برنج اضافه می کنیم که طی فرایند خیسانده شدن، برنج شکننده نشود.

مرحله دوم پخت برنج هندی؛ جوش آوردن آب

برنج هندی دانه ای است که در فرایند پخت خوب قد می کشد. پس لازم است حتما از ظرف مناسبی استفاده کنید.

اگر ظرف شما کوچک باشد، دانه ها به هم چسبیده و نتیجه کار را خراب خواهد کرد. اگر برای چهار نفر میخواهید پلو بپزید، قطر دهانه قابلمه شما باید بیست و شش سانتی متر باشد.

 برای این نوع برنج، بهتر است قابلمه را تا نزدیک دسته های آن از آب پر کنید. پس از بجوش آمدن آب،  به ازای هر پیمانه ای که در نظر گرفته اید،

باید دو قاشق نمک به آب جوش اضافه کنید. شوری آب برنج باید حس شود و گر نه برنج شما خرد و در نهایت پلو بی نمک و خمیر خواهد شد.

حالا وقت آن می رسد که برنج را به آب جوش اضافه کنید. آب ظرف حاوی دانه های خیس خورده را خالی کرده و دانه ها را به آب جوش بیفزایید. در این مرحله نیازی به گذاشتن درب قابلمه نیست.

مرحله سوم پخت برنج هندی؛ پخت دانه!

برای پخت برنج هندی نمی توان زمان ارائه داد. تنها باید منتظر بود که دانه ها در آب جوش سبک شده و بالا بیایند. یک دانه از برنج ها را بین دو دندان جلویی قرار دهید.

اگر برنج نرم شده باشد، نوبت آن است که برنج را آبکش کنید. توجه داشته باشید دانه حتما باید مغز پخت شده باشد.

یک راه مطمئن برای دانستن مغز پخت شدن دانه این است که آن را خوب بررسی کنید. اگر دانه ترک خورده باشد یا کمی خمیده شده باشد، به این معنی است که آماده آبکش است.

در این مرحله عطر برنج نیز آزاد می شود و دانه های برنج روی سطح آب می آیند و به اصطلاح سبک می شوند.

بهتر است همان زمان با پخت برنج یک کتری آب جوش نیز در دسترس داشته باشید. از آنجا که این دانه ها قد می کشند، امکان دارد میزان آب درون قابلمه کم شود.

در صورت نیاز لازم است مقداری آب جوش به قابلمه اضافه کنید.

مرحله چهارم؛ آبکش کردن برنج

در این مرحله برنج هندی مغز پخت شده و آماده آبکش شدن است.

پس از این که محتویات قابلمه را درون صافی آبکش ریختید، کمی آب ولرم روی برنج بگیرید تا نشاسته و لعاب اضافه آن شسته شود.

فشار آب و حرارت آن باید به قدری باشد که باعث خراب شدن بافت دانه های برنج نشود. این شستشو باعث می شود تا دانه ها به هم نچسبند و پلویی دانه دانه داشته باشید.

در ضمن نمک اضافه برنج نیز گرفته می شود و در نهایت پلویی خوش طعم خواهید داشت. برخی از آب سرد برای شستن برنج استفاده می کنند که روش نادرستی است.

سردی آب، روی داغی برنج اثر بدی می گذارد و باعث شکنندگی و خرد شدن آن می شود. ضمن این که با ریختن آب سرد روی آن دیگر نباید انتظار داشته باشید، برنج شما قد بکشد.

 سپس چند دقیقه ای صبر کنید تا آب حاصل از شستشو از صافی عبور کند. چنانچه آب برنج هنگام صاف کردن کشیده نشود، احتمال خمیر شدن آن بسیار است.

مرحله پنجم؛ تهیه ته دیگ

برای تهیه ته دیگ خوشمزه و مجلسی  کافی است، قابلمه را پس از این که از لعاب برنج هندی شستید، آن را روی حرارت گاز بگذارید.

سپس به اندازه چهار قاشق غذاخوری درون آن روغن بریزید. حالا نوبت به برش های سیب زمینی یا نان های برش زده می رسد. اگر از نان برای ته دیگ استفاده می کنید، به ضخامت آن توجه کنید. بهترین نان برای تهیه ته دیگ استفاده از نان لواش است.

چنانچه از سیب زمینی استفاده می کنید، خوب است به آن کمی نمک، فلفل و قدری زعفران حل شده نیز اضافه کنید. شعله گاز را روی متوسط قرار بدهید و چند ثانیه ای فرصت بدهید تا ته دیگ کمی خودش را بگیرد.

در این مرحله شعله باید کاملا ملایم باشد.

مرحله ششم؛ دم کردن

پس از این که ته دیگ را کف قابلمه چیدید، نوبت آن می رسد که برنج هندی را درون قابلمه انتقال دهید. برای این کار با یک کفگیر، برنج ها را لایه لایه روی ته دیگ بریزید.

به صورتی که روی هم تلنبار یا انباشته نشوند. برخی از بانوان کم تجربه کفگیر را به لبه قابلمه می زنند. این کار باعث می شود تا دانه های برنج بر اثر تکان خوردن، روی هم بلغزند و روی هم بیشتر تلنبار شوند.

اگر برنج را به شکلی داخل قابلمه بریزید که به صورت دانه دانه و جدا جدا روی هم قرار بگیرند، بهتر قد می کشد.

حالا نوبت اضافه کردن روغن می رسد. می توانید از کره هم استفاده کنید. سپس درب قابلمه را با یک دمکنی تمیز پوشانده و آن را روی قابلمه بگذارید. شعله باید ملایم باشد.

زمانی که دیواره قابلمه و درب آن خوب داغ شد، شعله را پایین می کشیم. مدت زمان دم کشیدن برنج چهل و پنج دقیقه می باشد.

برنج خوب را از کجا تهیه کنیم؟

برای خرید برنج خوب و باکیفیت یک پیشنهاد ویژه برایتان داریم. فروشگاه برنج زرین کشت بهترین برنج ها به شما پیشنهاد می دهد؛ چرا که این مجموعه سلامتی انواع برنج موجود در زرین کشت را تضمین می کند.

برای اطلاع از قیمت برنج طارم محلی و دیگر برنج های باکیفیت و مرغوب ایرانی وارد فروشگاه برنج زرین کشت شوید.

همچنین می توانید برنج های مرغوب ایرانی ما را از سایت دیجی کالا و با سلام هم خریداری کنید.

برای خرید عمده برنج ایرانی نیز میتوانید با ما تماس بگیرید.

خرید عمده برنج طارم

خرید عمده برنج شیرودی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *