برنج

برنج گیلان و خصوصیات آن+مزایا

برنج گیلان

خصوصیات برنج گیلان

  برنج گیلان : برنج بخشی جدا نشدنی از سفره های ما زندگی ماست. شناخت یک برنج خوشپخت، خوش طعم و اصل بخشی مهم، از خرید یک برنج خوب است. استان گیلان به دلیل داشتن خاک حاصلخیز و آب و هوای مرطوب و بارانی یکی از استان های فعال در زمینه کشت برنج مرغوب ایرانی است. برنج های کشت شده در گیلان از تنوع بسیار زیادی برخوردار است. به همین دلیل ما، در این مقاله به معرفی محبوب ترین برنج های شمال می پردازیم، تا شما را در امر خرید برنج یاری کنیم.

اما یکی از ویژگی های اصلی برنج مرغوب مخصوصا برنج گیلان، درمان در سوء تغذیه و درد معده باشد
همچنین استفاده از این برنج ها بدن را نسبت به انسولین مقاوم کرده و از میتواند از بیماریی هایی چون دیابت جلوگیری کند

لازم به ذکر هستش علاوه بر نکات یاد شده که از خواص اصلی برنج گیلان میباشد
اکثر علاقمندان به برنج گیلان، برنج این استان را با خصوصیات عطر و طعم و شکل مناسب زمان پخت میشناسند.

مزارع برنج گیلان

طبق آخرین آمار ثبت شده در برداشت برنج از شالیزار های استان گیلان در سال 99 حدود 161 هزار هکتار از اراضی استان گیلان به صورت مکانیزه تحت نظر کشاورزان کشت و برداشت شده است

که در 25 هزار هکتار از شالیزار ها از ارقام پرمحصول‌ مانند خزر، آنام و گیلانه کشت و برداشت و در مابقی اراضی نیز
ارقام کم محصول نظیر شامل هاشمی، صدری، علی کاظمی کشت و برداشت شده است.

انواع برنج گیلان

برنج های کم محصول

 • برنج طارم
 • برنج هاشمی
 • برنج صدری
 • برنج بینام
 • برنج علی کاظمی
 • برنج دم سیاه

برنج های پر محصول

بهترین برنج گیلان کدام است ؟

یکی از سوالات متداول مصرف کنندگان برنج گیلان این میباشد که بهترین برنج گیلان کدام است ؟

همانطور که در بالاتر از نوشته های مقاله بحث کردیم در استان گیلان بیشتر از برنج های با کیفیت و کم محصول کشت و برداشت میکنند
که بطور معمول کشاورزان این استان ترجیح میدهند از برنج های با کیفیت بهره ببرند، بنابراین با قاطعیت نمیشود گفت بهترین برنج استان گیلان کدام است!

آنچه که بیشتر نظر مشتریان در رابطه با برنج گیلان جذب کرده است، برنج صدری و هاشمی میباشد، که هر دو از پرطرفدارترین برنج های این استان میباشند که از عطر و طعم خوبی برخوردار هستند
اما اسم و رسم برنج هاشمی نسبت به صدری پرآوازه تر است بطوری که اگر از یک فرد عادی سوالی در مورد برنج شمال مطرح کنید بی شک در جواب از برنج هاشمی خواهید شنید.

 آشنایی با بهترین برنج های شمال

برنج هاشمی

برنج هاشمی، برنج بلند دانه و خوش پختی است که ابتدا در روستایی در استان گیلان کشف شد؛ به دست پرتوان کشاورز خلاق و باهوش ای به نام یوسف هاشمی که در جشنواره ملی برنج شکرانه ایران نیز به صورت رسمی از وی تقدیر شده است.

سپس به صورت گسترده تر در استان گیلان کاشته شد، و پس از آن به استان های مازندران و گلستان نیز گسترش یافت. این برنج، یکی از برنج هایی است که بیشترین سطح زیر کشت را در استان های شمالی دارا می باشد، و به دلیل شکل و ساختار و پخت مناسب، در بازار نیز طرف داران زیادی دارد.

دقت داشته باشید که برنج هاشمی یکی از محبوب ترین برنج گیلان و مازندران است، و می توان آن را به عنوان برنج طعم دار ایرانی به حساب آورد.

این برنج ، بیشترین مقاومت را در برابر آفت های گیاهی و جانوری را دارد، و به همین دلیل، یکی از سالم ترین برنج های ایرانی شمال است؛ چرا که به سم شیمیایی کمتری برای دفع آفت ها نیاز دارد، و کود صنعتی کمتری نیز برای تولید آن استفاده می گردد.

برنج علی کاظمی

برنج علی کاظمی یکی از خوشپخت ترین برنج های استان گیلان است. کمتر کسی است که تا کنون نام این برنج را در کنار برنج هاشمی نشنیده باشد. این برنج برای اولین بار در شهرستان فومن و در روستای شکارگوراب بالا، توسط شخصی به نام علی کاظمی کشف شد. آقای علی کاظمی بعد از کشف این برنج کم کم شروع به کشت این برنج در سطح بالا کرد.

این برنج از خانواده برنج های صدری بوده و نژاد آن متعلق به گونه برنج بینام می باشد. این برنج در جلگه های غربی استان گیلان و بیشتر در شهر های فومن، صومعه سرا، ماسوله، شفت، تالش و رشت کشت می شود.

در بررسی هایی که انجام شده مشخص شده که برنج علی کاظمی، به همراه برنج طارم، جزو پرعطرترین برنج های عطری و معطر ایرانی به حساب می آورند، که جان و دماغ هر بوینده ای را از عطر مسحور کننده خویش، به اوج  لذت می رسانند.

7 مورد از خصوصیات برنج علی کاظمی

 • بسیار خوش پخت است و خوب ری می کند.
 • نسبت به برنج دم سیاه و هاشمی از قد کوتاه تری برخوردار است.
 • رنگ آن سفید مایل به کرم است.
 • جزء برنج های پرمحصول به حساب می آید.
 • از پخت خوبی برخوردار است.
 • از نظر مدت زمان رسیدن، جزء برنج های زودرس می باشد.
 • برنج کاظمی پس از گرم کردن مجدد، کیفیت خود را حفظ می کند و نرم باقی می ماند.

برنج سرلاشه یا  نیم دانه

سرلاشه یا نیم دانه، در واقع برنج محسوب نمی شود؛ بلکه دانه های شکسته شده در اندازه های مختلف از برنج های دیگر است که پس از سورت شدن در شالی کوبی، به دست می آید.

سرلاشه یا نیم دانه هر برنج ، با سرلاشه یا نیم دانه برنج دیگر متفاوت است؛ ولی از نظر ویژگی های پخت، تقریبا همان ویژگی های پختی برنج اصلی ای که از آن به دست آمده را دارا می باشد.

یکی از بهترین سرلاشه ها، سرلاشه طارم مازندران  و سرلاشه هاشمی گیلان است که هر دوی آنها، پخت و قیمت خوبی را نیز دارا می باشد.

برنج طارم

نام برنج طارم برگرفته شده از نام یکی از شهرهای استان زنجان به نام شهر طارم است که اولین کشت آن در آنجا صورت گرفت. امروزه در استان های گیلان و مازندران کشت این برنج بسیار رایج است. انواع مختلف برنج طارم: طارم عطری، طارم صدری، سنگ طارم و طارم هاشمی، طارم دم سیاه. علت مختلف بودن برنج های طارم آن است که در چه منطقه ای کشت می شوند. ویژگی های این برنج در تمام خانواده علی کاظمی تقریبا یکی است.

خصوصیات برنج طارم

 • طول دانه تقریبا بلند می باشد.
 • رنگ دانه سفید مایل به کرم است.
 • در مراحل کاشت کمتر از کودهای شیمیایی استفاده می شود.
 • میزان ری (قد کشیدن پس از پخت) بسیار زیاد است.

برنج دم سیاه صدری گیلان

ارقام برنج صدری یکی از بهترین و مرغوبترین ارقام کیفی برنج کشور محسوب می شود. انواع ارقام این برنج در استان گیلان کشت می گردد. این ارقام دارای قد بلند و عرض کم هستند. همینطور از لحاظ عطر، طعم و پخت بسیار عالی می باشند. و در آزمایش مالش بین دو کف دست، چربی آن بخوبی قابل لمس می باشد. در حال حاضر نوع دم زرد و دم قرمز آن به دلیل بهره برداری پایین نسبت به نوع دم سیاه کم تر کشت می شود. برنج صدری دم سیاه گیلان، بعد از پخت قد و عطر و طعم بسیار عالی دارد.

4ویژگی برنج صدری

 • برای کسانی که سخت پسند هستند بسیار مناسب است
 • ظاهر بعد از پخت آن بسیار علی و مجلسی می باشد
 • هضم برنج صدر به دلیل سبک بودن آن بسیار آسان است
 • بعد از پخت نرمی و لطافت خاصی به خود می گیرد

و…

سخن پایانی

در این مقاله به معرفی برنج گیلان پرداختیم. همچنین انواع مختلف برنج‌های استان گیلان را نیز ذکر کردیم و آن‌ها را بررسی نمودیم. همان طور که گفته شد، استان گیلان جزء یکی از استان‌هایی است که مرغوب‌ ترین و با کیفیت‌ ترین برنج‌ها را تولید می‌کند که طرفداران بسیاری دارد.

بهترین برنج ایران را از کجا خریداری کنید؟

همه ما می دانیم که کیفیت برنج در تهیه غذاهای ایرانی تاثیر زیادی دارد. فروشگاه برنج زرین کشت با بهره‌گیری از کارشناسان با تجربه و انتخاب‌ با کیفیت‌ترین انواعِ برنج از مزارعِ درجه‌‌یک، و برنج‌کاران زبردستِ سه استانِ شمالی کشور، مازندران، گیلان و گلستان برنج ناب ایرانی را دستچین نموده و با حذف واسطه‌ها، با بهترین قیمت به دست شما هموطنان عزیز در سراسر کشور می‌رساند.

برای خرید برنج ایرانی از فروشگاه برنج زرین کشت دیدن فرمایید.

محبوب ترین محصولات برنج ایرانی زرین کشت:

برنج طارم

برنج طارم هاشمی

همچنین می توانید برنج های مرغوب ایرانی ما را از سایت دیجی کالا و با سلام هم خریداری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *