برنج

بند برنج چیست؟+راههای تشخیص آن موقع خرید

بند برنج

بند برنج چیست؟

ترک داشتن برنج یا بند برنج یکی از شاخصه های تشخیص کیفی برنج در هنگام خرید است. بند برنج یا ترک برداشتن دانه برنج اتفاقی است که پس از برداشت اتفاق می افتد. بعد از برداشت شالی و تبدیل آن به برنج، برنج باید مدتی در دمای معمولی قرار گرفته شود تا به شیوه سنتی، رطوبت اولیه اش رفته رفته و با صبر و حوصله از بین رفته و به اصطلاح خشک شود.

اما متاسفانه بعضی از کشاورزان بی حوصله برای انجام این فرآیند عجول می باشند و برای خشک کردن دانه های برنج از بادهای مصنوعی و یا نور خورشید استفاده می کنند.

این عامل باعث می شود که در ساختار کلی دانه های برنج بر اثر باد، گرما و رطوبت ، شکست اتفاق افتاده و این دانه ها از درون دچار شکستگی شوند. به این اتفاق در اصطلاح بند گفته می شود که با کوچکترین فشاری که به آن وارد می شود خرد می شود.

بند برنج چه مشکلی به وجود می آورد

در شکل ظاهری برنج قابلیت تشخیص ندارد اما پس از پخت اثرات مخرب خود را نشان می دهد. بند باعث می شود که برنج پخته شده در هنگام جوشیدن لعاب پس دهد و خرد شود، و همچنین در زمان دم کشیدن به یکدیگر چسبیده و حالت خمیری پیدا کند. در نتیجه از این برنج می توان برای مواردی مثل آش و یا سوپ استفاده کرد. همچنین بند برنج در مواردی باعث از دست رفتن عطر برنج نیز می شود، و این به معنای از دست رفتن کیفیت برنج می باشد.

این عامل کیفیت و استحکام برنج را کاهش می دهد و در بعضی موارد توصیه می شود برای جلوگیری از شفته شدن برنج، مدت زمان جوش آن را کم کرده زمان بیشتری را به دم کشیدن آن اختصاص دهید.

این عامل در حالت کلی این محصول را بی کیفیت می کند. به همین دلیل لازم و ضروری است برای شناخت و تشخیص برنج بندی در هنگام خرید به این نکته توجه شود.

نحوه تشخیص بند برنج

بند معمولا در ساختار درونی دانه برنج اتفاق می افتد و همین مساله باعث می شود که نتوان این مورد را از روی شکل ظاهری دانه تشخیص داد. اما برای تشخیص این نوع برنج می توان یک آزمایش ساده را در هنگام خرید برنج انجام داد.

این عامل باعث می شود که دانه برنج از استحکام خوبی برخوردار نباشد.در نتیجه در اثر اولین ضربات و فشارها این دانه خرد می شود. در زمان خرید برنج می توانید یک مشت از برنج را برداشته و میزان دانه های خرد آن را بررسی کنید.

اگر تعداد دانه های خرد در برنج زیاد باشد به احتمال زیاد اشکال بند برنج در این محصول وجود دارد. اما با قاطعیت نمی توان در این مورد اظهار نظر کرد. به همین دلیل توصیه می شود راه حل دیگری را امتحان کنید.

بند معمولا با فشردن برنج خود را نشان می دهد. در زمان خرید برنج بهتر است یک مشت از آن را برداشته و در کف یک دست خود بریزید. سپس با دست دیگر برنج ها را کف ساب می کنیم.

این کار هم عطر برنج را نمایان می سازد و هم باعث تشخیص این مورد می شود. اگر برنج موجود دارای بند باشد، پس از کف ساب کردن شاهد آن خواهیم بود که دانه های برنج خرد شده اند.

راه حل دیگر این است که چند دانه برنج را زیر دندان قرار دهیم اگر به سختی خرد شد نشانه خشکی بیشتر و کیفیت بهتر آن است.

البته که ساده ترین راه خرید از جای معتبر است.

چگونه از برنج در مقابل بند برنج حفاظت کنیم

بند برنج باعث از بین رفتن کیفیت برنج می شود، و نمی توان از آن غذاهای مناسبی تهیه کرد. به همین دلیل توصیه می شود حتی برنج های خریداری شده را نیز از این خطر محفوظ داشت.

برنج هر زمان که در مجاورت رطوبت و دمای بالا قرار گیرد ممکن است دچار بند زدگی شود. به همین دلیل بهتر است مقاله راه های نگهداری برنج را بخوانید.

زیرا با رطوبت گرفتن برنج رخ دادن بند دوباره امکان می یابد.

دلایل دیگر خرد شدن برنج

چنگ زدن بیش از حد

اگر در هنگام شست و شوی برنج دانه های آن را خیلی چنگ بزنید آنها حالت شکننده به خود می گیرند. همین امر باعث خرد شدن برنج هنگام پخت می شود. در حقیقت برای شستن برنج نیازی نیست همچون یک لباس چرک برنج را در دستانتان بفشارید. همین که چند بار روی آن آب ریخته و به آرامی دانه ها را زیر و رو کنید کافی است. با شست و شوی درست و اصولی موجب حذف یکی از دلایل خرد شدن برنج خواهید شد.

برای خیساندن برنج از آب خیلی داغ استفاده نکنید

عده ای تصور می کنند اگر هنگام شستن برنج از آب داغ استفاده کنند بهتر است. استفاده از آب داغ هنگام خیساندن، دانه های آن را ترد می کند و همین تردی باعث شکننده شدن برنج هنگام پخت می شود.

بهترین دما برای خیساندن برنج آب ولرم است. با استفاده از آب ولرم یکی دیگر از دلایل خرد شدن برنج حذف می شود.

نریختن نمک موقع خیساندن

ترکیبات موجود در نمک با برنج واکنش نشان داده و استحکام دانه های آن را بالا می برد. اگر هنگامی که برنج را خیس می کنید داخل آن نمک نریزید به احتمال زیاد با خرد شدن برنج مواجه می شوید. در واقع ریختن نمک هم از وا رفتن و هم از خرد شدن برنج جلوگیری می کند. با ریختن نمک در برنج موقع خیساندن می توانید از خرد شدن آن هنگام پخت جلوگیری کنید.

برنج را به هنگام پخت خیلی هم نزنید

دانه های برنج در ابتدا در اثر حرارت دیدن ترد شده و به تدریج نرم می شوند. اگر شما مدام برنج در حال پخت را هم بزنید در اثر ضربه های ناشی از کفگیر دانه های برنج خرد شده و خراب می شود. همین که یکی دو بار برنج را هم بزنید و دانه ها را زیر و رو کنید کفایت می کند. بنابراین اگر می خواهید از خرد شدن برنج هنگام پخت جلوگیری کنید عادت هم زدن بیش از حد برنج را همین حالا کنار بگذارید.

نامرغوب بودن برنج

این امکان وجود دارد که برنج از ابتدا دارای نیم دانه باشد. یعنی به نوعی تقلب در آن رخ داده باشد و برنج نیم دانه قاطی برنج های سالم شده باشند. در این حالت ممکن است در هنگام پاک کردن و شستن خیلی به برنج دقت نکنید. اما هنگام پخت متوجه خرد شدن دانه های برنج خواهید شد. در واقع خرد شدن برنج هنگام پخت در این حالت مربوط به نیم دانه های موجود در برنج می شود.

البته ممکن است خود برنج نیز کیفیت پایینی داشته باشد و درجه سه و چهار باشد. این امر نیز ممکن است باعث خرد شدن برنج شود. بنابراین اگر می خواهید این عامل را نیز حذف کنید باید خرید برنج را از مکان ها و فروشگاه ها و برندهای معتبر و مطمئن انجام دهید.

و در آخر:

فروشگاه برنج زرین کشت با بهره‌گیری از کارشناسان با تجربه و انتخاب‌ با کیفیت‌ترین انواعِ برنج از مزارعِ درجه‌‌یک، و برنج‌کاران زبردستِ سه استانِ شمالی کشور، مازندران، گیلان و گلستان برنج ناب ایرانی را دستچین نموده و با حذف واسطه‌ها، با بهترین قیمت به دست شما هموطنان عزیز در سراسر کشور می‌رساند.

برای خرید برنج ایرانی از فروشگاه برنج زرین کشت دیدن فرمایید.

برنج طارم

برنج دوباره کشت

خرید برنج هاشمی

خرید برنج شیرودی

سرلاشه طارم

سرلاشه شیرودی

برنج قهوه ای

برنج فجر

خرید سرلاشه دوباره کشت

خرید سرلاشه فجر

همچنین می توانید برنج های مرغوب ایرانی ما را از سایت دیجی کالا و با سلام هم خریداری کنید.

برای خرید برنج عمده نیز میتوانید با ما در ارتباط باشید.

خرید عمده برنج طارم

خرید عمده برنج فجر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *