برنج

بهترین نوع برنج در بدنسازی+میزان مصرف

برنج در بدنسازی

برنج در بدنسازی و انواع ورزش‌ها

برنج در بدنسازی به منظور تامین کربوهیدرات لازم برای عملکرد سوخت و ساز ماهیچه ها در برنامه غذایی قرار می گیرد.

گفته می شود که مصرف بی رویه کربوهیدرات باعث افزایش وزن و بزرگ شدن ناحیه هایی همچون شکم می شود. این گفته صحیح است اما باید در نظر داشته باشید که بدون تامین کربوهیدرات کافی برای بدن انرژی مورد نیاز آن تامین نشده و ماهیچه ها قادر نخواهند بود عملکرد مناسب و ایده آلی از خود نشان دهند.

افت شدید انرژی در ورزش هایی همچون بدنسازی می تواند نتایج ناخوشایندی در پی داشته باشد و یکی از دلایل اصلی این افت ناشی کمبود کربوهیدرات بدن است.

کیست که نداند

برنج یک منبع سرشار از کربوهیدرات است بنابراین برنج در بدنسازی به عنوان یک وعده اصلی همواره مدنظر می باشد. البته برای کربوهیدرات منابع بسیار دیگری همچون نان، جو دوسر، ماکارونی و… نیز وجود دارد اما بی شک هیچ یک از این خوراکی ها محبوبیت و رواج برنج را ندارند.

هنگامی که برنج به عنوان یک وعده غذایی مصرف می شود طی فرآیندهای مختلف در بدن این کربوهیدرات به شکل گلیکوژن در ماهیچه ها و کبد ذخیره می گردد. وقتی که شروع به ورزش می کنید این کربوهیدرات ذخیره به گلوکز یا همان قند تبدیل شده و بدین ترتیب انرژی لازم برای بدن تامین می شود تا بتوانید تمامی حرکات بدنسازی را انجام دهید. طبیعی است که اگر برنج بدون ورزش مصرف شود و یا میزان مصرف برنج بیش از حد نیاز بدن باشد قندهای مازاد به شکل چربی ذخیره شده و همین امر منجر به چاقی کلی یا موضعی می گردد.

ناگفته نماند

میزان مصرف برنج برای افراد مختلف یکسان نیست. ممکن است شخصی بدنسازی را به صورت حرفه ای دنبال کند، مدت زمان بیشتری ورزش کرده و حرکات سنگین تری انجام دهد. طبیعی است که برنامه غذایی این شخص با فرد دیگری که بدنسازی را صرفا به عنوان یک ورزش برای سلامتی انجام می دهد متفاوت است و میزان مصرف برنج این اشخاص مشابه نیستند. در مجموع تمامی ورزشکاران بهتر است برنامه غذایی و میزان برنج مورد نیاز خود را زیر نظر مربی و کارشناسان تغذیه تعیین کنند.

سوال دیگری که در مورد تاثیر برنج در بدنسازی پیش می آید نوع برنج است؟ یعنی اینکه آیا برنج قهوه ای و سفید هر دو به طور مشابه تاثیرگذار هستند. آیا زمان و میزان مصرف آنها یکسان است؟ پاسخ منفی است و این امر کاملا مشهود است. زیرا ساختار این دو ماده کاملا متفاوت است. برای اطلاعات بیشتر ادامه مطلب را از دست ندهید.

همچنین

برنج در بدنسازی به عنوان یک ماده غذایی مهم و اثر گذار شناخته می شود. بسیاری تصور می کنند که چون برنج منبع غنی از نشاسته است برای افراد ورزشکار مناسب نبوده و باید مصرف آن را کنار بگذارند. در حالی که اصلا چنین نیست. البته در هر صورت چه برای کسانی که قصد بدنسازی دارند و چه برای افرادی که ممکن است هرگز ورزش نکنند نباید در مصرف هر ماده غذایی از جمله برنج زیاده روی شود اما به هرحال نباید تاثیر برنج در بدنسازی را نادیده گرفت.

مصرف برنج قاعده و قانون خاص خود را دارد و باید طبق برنامه و زمانبندی درست مصرف شود. همچنین نوع برنج یعنی سفید یا قهوه ای بودن آن نیز بر میزان و زمان مصرف برنج تاثیر دارد. در ادامه تاثیر برنج در بدنسازی در هر دو حالت بیان شده و زمان مناسب برای مصرف آنها ذکر می شود. اگر شما نیز جز کسانی هستید که به ورزش بدنسازی مشغول هستید با ما همراه باشید.

برنج یک وعده غذایی سالم و ضروری در برنامه غذایی ورزشی ورزشکاران است. برنج در بدنسازی و نیاز آن‌ها را به کربوهیدرات و کالری کافی برآورده می‌کند.

کربوهیدرات‌هایی مانند برنج، نقش سوخت برای تمرینات را دارند و مصرف‌شان برای بدن ضروری هستند. بنابراین ورزشکارانی که تمرینات سخت و شدیدی دارند؛ باید برنج را در رژيم غذایی ورزشی خود بگنجانند.

مصرف برنج در ورزش بدنسازی و سایر ورزش‌ها مفید است؛ مثلا یکی از محبوب‌ترین وعده‌های غذایی برای وزنه‌برداران، یک کاسه بزرگ برنج سفید همراه با سینه مرغ کبابی است. این غذا، حاوی پروتئین بدون چربی و کربوهیدرات عالی است. همچنین دونده‌های استقامتی اغلب قبل از مسابقات خود، برنج سفید میل می‌کنند.

بهترین نوع برنج برای بدنسازی

در ادامه موضوع برنج در بدنسازی باید بگوییم که برنج یک غذای کلاسیک در ورزش بدنسازی است و انواع مختلفی دارد؛ برنج سفید، برنج قهوه‌ای، برنج وحشی، برنج قرمز و غیره.

برخی از آن‌ها فیبر بیشتری دارند، در حالی که برخی دیگر دارای پروتئین بیشتر و کربوهیدرات کمتری هستند؛ اما اینجا برنج سفید و قهوه‌ای را مقایسه خواهیم کرد.

برنج قهوه‌ای مغذی است و برای بهبود عادات غذایی و سلامت کلی توصیه می‌شود. با این حال، ورزشکاران و بدنسازان اغلب به برنج سفید علاقه دارند. برنج سفید و قهوه‌ای فواید متفاوتی دارند؛ هر دو منبع عالی کربوهیدرات هستند. برنج سفید به دلیل این‌که حاوی مقدار بسیار کمی فیبر و چربی است، ترشح انسولین در بدن را افزایش می‌دهد.

و نوع قهوه‌ای، اما فیبر و چربی بیشتری نسبت به برنج سفید دارد و همین موضوع ترشح انسولین را کاهش می‌دهد. بنابراین، در زمان‌هایی از روز که تمرین نمی‌کنید، برنج قهوه‌ای انتخاب بهتری است؛ چرا که کربوهیدرات‌ های برنج قهوه‌ای نسبت به برنج سفید، کمتر به‌ عنوان چربی ذخیره‌ می‌شوند.

مصرف برنج سفید در بدنسازی

برنج برای بسیاری از ورزشکاران، وعده غذایی قابل قبول و مفیدی است. تحقیقات نشان می‌دهد که غذاهای غنی از کربوهیدرات که دارای رتبه بالایی از نظر شاخص گلیسمی هستند (از جمله برنج سفید)، منبعی از کربوهیدرات را برای سنتز گلیکوژن عضلانی فراهم می‌کنند.

تمرینات شدید، به میزان قابل توجهی قند (گلیکوژن) را در عضلات کاهش می‌دهد و خوردن کربوهیدرات مناسب برای جبران آن، مهم است. برنج سفید یک گزینه عالی برای ورزشکاران است؛ زیرا حاوی کربوهیدرات عالی بوده و شما را به هدفتان نزدیک می‌کند.

برنج سفید از نظر شاخص گلیسمی رتبه بالایی دارد. این امتیازی است که به نحوه تأثیر غذاها بر سطح قند خون و انسولین در بدن داده می‌شود.

بهترین زمان مصرف برنج متناسب با هر هدفی

به گفته کارشناسان بهداشت، زمان مناسب برای خوردن برنج، روز است. برنج منبع اصلی کربوهیدرات است که بدن را در طول روز فعال نگه می‌دارد و انرژی آن را تامین می‌کند. بدن در این مدت به بیشترین انرژی به‌دست آمده از برنج نیاز دارد.

به‌عنوان یک بدنساز، زمان خوب دیگری برای برنج میل کردن، پس از تمرین است (اگر در دوره حجم هستید). شما می‌توانید برنج و جوجه، غذای رژیمی با مرغ یا برنج با خوراک گوشت و مقداری سالاد را پس از تمرین سخت خود، نوش جان کنید.

بنابراین بهترین زمان برای خوردن برنج، روز به‌خصوص بعد از انجام تمرین است؛ چراکه هضم آن برای معده آسان است و به نیازهای بدن ورزشکار به‌خوبی پاسخ می‌دهد.

چرا برنج سفید یک وعده فوق‌العاده برای بعد از تمرین است؟

در مورد برنج در بدنسازی و انواع ورزش‌ها باید بگوییم که برنج سفید یک کربوهیدرات بی‌خطر است و یک وعده غذایی مناسب برای ورزشکاران و بدنسازان به حساب می‌آید.

در بین برنج‌ها، احتمال ایجاد آلرژی و ناراحتی‌های گوارشی در برنج قهوه‌ای بیشتر است، این نوع برنج، فیبر بیشتری دارد و آن دسته از وزنه‌برداران و بدنسازانی که دارای حساسیت غذایی هستند، ممکن است با خوردن غلات کامل مشکل داشته باشند.

ورزش شدید مستلزم خوردن مقدار زیادی کربوهیدرات است. ورزشکاران باید برای ورزش طولانی‌مدت (بیش از دو ساعت) 60 گرم در ساعت کربوهیدرات مصرف کنند. برنج سفید یک نشاسته ایمن برای مصرف قبل از ورزش نیز هست، هضم غذا برای معده آسان است و نیازهای تغذیه ورزشی را برآورده می‌کند.

این ماده حاوی کربوهیدرات بیشتری نسبت به سیب‌زمینی است. برنج سفید فوری طبخ می‌شود و برای وعده‌های غذایی قبل و بعد از تمرین پیشنهاد خوبی است. برنج سفید سوخت کافی برای بدن یک ورزشکار رقابتی را به‌خوبی تأمین می‌کند.

میزان استاندارد مصرف برنج

میزان استاندارد مصرف برنج برای هر فردی با دیگری متفاوت است. ممکن است شخصی به صورت کاملا حرفه ای در زمینه های بدنسازی فعالیت کند و زمان بیشتری را به انجام حرکات سنگین بپردازد و برنامه غذایی و مصرف برنج او با فرد دیگری که بدنسازی را صرفاً برای انجام ورزش و کسب سلامتی انتخاب کرده، کاملا متفاوت است. به طور کلی میزان مصرف این ماده غذایی توسط کارشناسان تغذیه و مربی ورزش مشخص می‌شود و نمی‌توان به طور دقیق بیان نمود، هر افرادی به چه میزانی برنج را برای بدنسازی مصرف کند. اما خوب است بدانید عوارض مصرف هر روز برنج بسیار است و اصلا پیشنهاد نمی شود این ماده بدون برنامه و روزانه میل کنید.

مصرف برنج قبل تمرین یا بعد از آن

برنج در بدنسازی چه زمانی باید میل شود؟ آیا باید قبل از تمرین مصرف نمود یا بعد از آن؟ قبل از پاسخ دادن به این سوال باید میزان تاثیرگذاری نوع بربج را بدانید. کربوهیدرات ها دارای دو دسته ساده و پیچیده هستند که دسته ساده شاخص گلایسمی بالایی دارند و خیلی زود بعد از مصرف تبدیل انرژی می شوند، مانند میوه. اما کربوهیدرات‌های پیچیده شاخص گلایسمی پایین تری دارند و خیلی دیر توسط بدن جذب می شود و انرژی لازم بدن را تامین می کند، مانند برنج ‌قهوه‌ای و ماکارونی. هر کدام از کربوهیدرات ها برتری خاص خود را دارند و به نحوی برای بدن مفیدند.

همچنین میزان نیاز هر فرد به هر کدام از کربوهیدرات ها متفاوت است. همانطور که متوجه شدید، برنج‌ قهوه ای جز کربوهیدرات های پیچیده است و به عنوان یک وعده غذایی مناسب قبل از بدنسازی شناخته می شود. اگر قبل از بدنسازی غذا میل کنید، بهترین انرژی را برای انجام فعالیت های سرسخت کسب و یک ورزش بدون خستگی را تجربه خواهید کرد. البته این موضوع تنها برای برنج قهوه ای صدق می کند.

اما برنج سفید هر دو کربوهیدرات ساده و پیچیده را با یکدیگر دارد که سطح کربوهیدرات‌های ساده آن نسبت به پیچیده بسیار بیشتر است. بنابراین زمان و هضم این نوع کربوهیدرات اصلا طولانی نیست و به عنوان یک انرژی با دسترسی سریع شناخته می‌شود. پس بهترین زمان برای مصرف برنج سفید قبل از تمرین حدود یک ساعت می باشد.

فراموش نکنید از مصرف زیاد از حد برنج قبل تمرین خودداری کنید. چراکه نباید قبل از تمرین احساس سنگینی داشته باشید.

نتیجه گیری

مصرف برنج در بدنسازی جایگاه ویژه ای دارد و به هیچ عنوان از برنامه غذایی ورزشکاران این رشته حذف نمی شود.

برنج یک منبع غنی از کربوهیدرات است و به خوبی می تواند انرژی لازم برای سوخت و ساز بدن را تامین کند. اما میزان مصرف برنج باید به صورت اصولی بوده و زیاده روی یا کم خوری نداشته باشید. مقدار مصرف بر اساس ساعاتی که به ورزش اختصاص می دهید و نیز نظر کارشناسان اهل فن مشخص می شود.

همچنین تایم مصرف برنج در بدنسازی نیز اهمیت دارد. به عنوان مثال نباید یک ساعت پیش از تمرین یک بشقاب برنج قهوه ای بخورید، یا اینکه سه ساعت مانده به تمرین برنج سفید بخورید. زیرا در هر دو حالت برنج نمی تواند انرژی لازم برای بدن را تامین کند.

و در آخر:

همه ما می دانیم که کیفیت برنج در تهیه غذاهای ایرانی تاثیر زیادی دارد. مجموعه‌ی زرین کشت با بهره‌گیری از کارشناسان با تجربه و انتخاب‌ با کیفیت‌ترین انواعِ برنج از مزارعِ درجه‌‌یک، و برنج‌کاران زبردستِ سه استانِ شمالی کشور، مازندران، گیلان و گلستان برنج ناب ایرانی را دستچین نموده و با حذف واسطه‌ها، با بهترین قیمت به دست شما هموطنان عزیز در سراسر کشور می‌رساند.

برای خرید برنج ایرانی از فروشگاه برنج زرین کشت دیدن فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *