برنج

خرید برنج و راهنمای آن

خرید برنج

راهنمای خرید برنج

 

خرید برنج

 

با توجه به تنوع فراوان انواع برنج های ایرانی و خارجی، برای خرید حرفه ایی برنج که مناسب ذائقه و سلیقه شما باشد، به این راهنمایی نیاز خواهید داشت.

تنوع و کیفیت در بازار برنج بسیار زیاد شده است در نتیجه خرید برنج و تشخیص برنج باکیفیت و خوب را مشکل کرده است. بعضی افراد دوست دارند هر بار که برنج می خرند برند ها و محصولات متنوع ایرانی و خارجی را امتحان کنند. اما برخی دیگر سال ها یک نوع برنج خاص با برند خاص را مصرف می‌کنند، ممکن است برنج ایرانی یا خارجی باشد.

تا همین چند سال قبل قیمت برنج ارزان بود و خرید برنج برای همه افراد بدون داشتن هیچ دغدغه ای امکان پذیر بود. در گذشته خانواده ‌های ایرانی برنج را به صورت کیسه های 40 کیلویی، 50 کیلویی و 100 کیلویی تهیه می‌کردند. اما به دلیل تورم قیمت برنج بسیار گران شده است و طی همین یک سال اخیر قیمت آن 4 تا 5 برابر شده است.

بسته ها و کیسه های برنج نیز کوچک تر شده اند. در نتیجه از عوامل مهم که باعث شد است مردم قدرت خرید برنج باکیفیت ایرانی و خارجی را نداشته باشند قیمت گزاف آن است. در نتیجه برنج در سفره ایرانی ها کمرنگ تر شده است. مردم با توجه به بودجه گاهی ترجیح می دهند برنج های رایج در بازار و عموما بی کیفیت را خریداری نمایند.

راهنمای خرید برنج؛ انتخابی باکیفیت و خوش عطر

ذائقه فرد: برخی افراد با توجه به ذائقه خود و خانواده اقدام به خرید برنج می کنند. برخی افراد برنج های خوش عطر ایرانی را انتخاب می کنند. برنج ایرانی شامل چهار نوع اصلی کشت دوم، طارم، شیرودی و پر محصول است. بهترین و مشهورترین برنج ایرانی فریدونکناراست. برنج ایرانی قیمتی بالاتر از برنج خارجی دارد، اما برنج خارجی درجه یک و به اصطلاح دانه سفید نیز در بازار عرضه می شود. برنج درجه دو قیمت های متفاوتی دارد و برنج های خارجی در بازار تولید کشور های هند، پاکستان و تایلند و… است.

البته از پر مصرف ترین برنج های ایرانی شامل موارد زیر می باشند:

1. برنج طارم

2. برنج طارم هاشمی

3. برنج فجر

برنج کاملاً خشک باشد:

زمانی که برنج برداشت می شود هنوز مقدار کمی آب و رطوبت دارد که باید آن را در دستگاه های مخصوص خشک کنند. اگر برنج کاملا خشک و سفت نباشد پخت آن به خوبی انجام نمی شود. فرآیند خشک کردن برنج دوره مشخصی دارد که باعث می‌شود مواد ریز مغذی در آن حفظ شود. به اصطلاح عامیانه برنج کهنه باشد برای پخت بهتر است.

خرید برنج از فروشندگان معتبر:

اگر قصد خرید برنج ایرانی دارید آن را از دلالان برنج نخرید، زیرا گرانتر به شما می فروشند، همچنین ممکن است در بسته بندی بهداشتی نباشد یا در شرایط نامناسب نگهداری کرده باشند.

بعضی مغازه ها هستند که اعتبار چند ده ساله در فروش برنج دارند و قابل اعتماد هستند. همچنین شما می توانید برای خرید برنج مستقیم به کارخانه مراجعه کنید.

برای خرید برنج می توانید به شالیکاران مراجعه کرده و برنج را بدون هیچ واسطه ای از شالیکار خریداری نمایید زیرا شالیکار خود تمام مراحل تا خشک کردن برنج انجام می دهد. حتی اگر مقدار هزینه مهم نیست بهتر است برنج بیشتری را برای مدت زمان بیشتری خریداری کنید.

نوع کشت و چین برنج:

کسانی که قصد خرید برنج به صورت عمده دارند باید به این نکات توجه داشته باشند. در مراکز معتبر فروش برنج ایرانی، برنج ها به چند دسته تقسیم می شوند:

 • برنج کشت اول
 • برنج کشت دوم

برنج کشت اول در اوایل بهار کاشته می شود و در مرداد ماه برداشت آن صورت می‌گیرد. قیمت ارزان تری دارد.

برنج کشت دوم در ماه مرداد کاشته می شود و در پاییز برداشت می شود. این برنج عطر بیشتری دارد. به دلیل دوره طولانی برنج در مرحله داشت، خواص بیشتری نیز دارد. البته قیمت آن نیز گران تر است.

یکدست بودن و بند نداشتن دانه های برنج:

در هنگام خرید برنج دقت کنید که برنج مورد نظر شما به اصطلاح قاطی نداشته باشد. بعضی افراد (البته بسیار کم هستند) برنج های درجه یک و درجه دو را از یه نوع خاص با هم مخلوط می کنند و به عنوان برنج درجه یک و مرغوب می فروشند.

پس در هنگام خرید برنج باکیفیت باید دقت کنید که دانه های برنج هم شکل و هم اندازه باشند و خرده برنج در آن وجود نداشته باشد. همچنین توجه کنید که دانه های برنج صاف باشد، ترک، خط و بند در دانه های برنج مشاهده نشود.

توجه به تاریخ تولید و انقضا برنج:

برخی تصور می‌کنند که برنج تاریخ انقضا ندارد، زیرا دانه ای خشک است و مواد افزودنی و رطوبتی ندارد، یا به تصورشان فقط کافیست که آب و نم نداشته باشد. اما این تصور اشتباه است زیرا همه تولیدکنندگان برنج روی کیسه ها تاریخ انقضا را درج می کنند.

شپشک و آفت نداشته باشد:

در هنگام خرید برنج دقت کنید که برنج شپشک، آفت و کرم نزده باشد. همچنین برنج پاک ( عدم وجود سنگ ریزه و …) باشد.

روش های نگهداری برنج بعد از خرید برنج

بعد از خرید برنج باید آن را در مکان مناسبی در خانه نگهداری کنید. بهترین روش های نگهداری برنج را میشناسید؟

 • برنج را در کیسه های نخی نگهداری کنید زیرا رطوبت را به خود جذب می کند.
 • در جای خشک که فاقد نم و رطوبت باشد نگهداری کنید،
 • هوای آن مکان خنک باشد تا برنج آفت نزند.
 • کیسه برنج یا ظرف از زمین و دیوار فاصله داشته باشد.
 • برای جلوگیری از ایجاد کرم و شپشک در برنج از روش های سنتی استفاده کنید. به طور مثال حبه سیر (داخل جعبه کوچک گذاشته و آن را سوراخ کنید) را درون کیسه برنج بگذارید. استفاده از دانه فلفل تند درون کیسه برنج نیز اثر بخش است. برای استفاده از قرص برنج باید احتیاط کنید زیرا سمی است و برای انسان مضر می باشد.
 • اگر برنج را به صورت کلی خرید کرده اید از جذب کننده اکسیژن استفاده کنید تا مانع آفت و تخم گذاری حشرات شود.

پیشنهاد می شود برنج باکیفیت ایرانی را انتخاب کنید. برنج باکیفیت ایرانی از بهترین برنج های دنیاست که عطر و طعم فوق العاده ای دارند. در بهترین و حاصلخیز ترین مناطق کشور به عمل می آیند. شاید قیمت برنج باکیفیت ایرانی نسبت به برنج های خارجی وارداتی بیشتر باشد اما با اطمینان می گوییم که برنج های ایرانی سالم و سلامت هستند. مسلما برنج های بی کیفیت خارجی موجود در بازار قابل قیاس با برنج های باکیفیت محلی و ایرانی نیستند.

آیا تا کنون برنج نیم دانه خریده اید، توصیه می کنم حتما امتحان کنید، مخصوصا برای غذاهای خاص.

برنج قهوه ایی و برنج سفید، دو نوع برنج پر مصرف در ایران هستند.  با زرین کشت همراه باشی تا بهترین تصمیمات را در رنگین کردن سفره خود بگیرید.

اگر دقت کرده باشید در بازار برنج ها، مدل برنج قهوه ای و سفید برای مشتریان عرضه می شود.

بیشتر افراد تمایل دارند تفاوت برنج قهوه ای و سفید را بدانند. در واقع این دو مدل برنج چه تفاوتی باهم دارند و کدام یک برای مصرف گزینه بهتری هستند؟ برنج قهوه ای دارای کربوهیدرات بالایی هستند و به دلیل سرشار بودن از سبوس برنج، می توانند خواص مصرفی زیادی داشته باشند.

اما آیا بهترین گزینه برنج قهوه ایی است؟
 • برنج قهوه ای با ۳۵ گرم کربوهیدرات همراه است اما این میزان کربوهیدرات در برنج سفید برابر با ۳۶ گرم می باشد.
 • برنج قهوه‌ای ۴ گرم فیبر به همراه دارد اما برنج سفید تنها یک گرم فیبر دارد.
 • میزان قند و  کلسیم در هر دو برنج برابر با صفر است.
 • میزان آهن در هر دو برنج برابر با 0.36 گرم می باشد.
 • میزان سدیم در برنج قهوه‌ای برابر با ۲۰ گرم و در برنج سفید وجود ندارد.
 • میزان اسیدهای چرب اشباع، میزان اسیدهای چرب ترانس و کلسترول در هر دو برنج قهوه ای و سفید برابر با صفر است.

از کجا برنج مرغوب ایرانی اصل خریداری کنیم؟

مجموعه‌ی زرین کشت با بهره‌گیری از کارشناسان باتجربه و انتخاب‌ باکیفیت‌ترین انواعِ برنج از مزارعِ درجه‌‌یک، و برنج‌کاران زبردستِ سه استانِ شمالی کشور، گلستان، گیلان و مازندران برنج ناب ایرانی را دستچین نموده و با حذف واسطه‌ها، با بهترین قیمت به دست شما هموطنان عزیز در سراسر کشور می‌رساند. از فروشگاه برنج زرین کشت، به صورت آنلاین دیدن فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.