برنج

سر لاشه چیست ؟ انواع سرلاشه ها +لینک خرید

لاشه چیست

لاشه چیست ؟

لاشه چیست

برنج لاشه چیست ؟ به طور کلی برنج از نظر سایز و اندازه به سه دسته کلی دانه، لاشه و نیم دانه تقسیم می شود. منظور از برنج دانه برنجی است که پس از برداشت و شالیکوبی به طور کاملا سالم و عاری از هر گونه شکستگی حاصل می شود.پ

نیم دانه برنجی است که از نظر ظاهری نصف یا از نصف کمتر می باشد. برنج لاشه و سرلاشه برنجی است که از نیم دانه بزرگتر و از دانه کوچکتر باشد.

برنج پس از برداشت به کارخانه برده میشود این برنج مراحل سفید شدن را بطور کامل طی میکند و در همین حین برخی از برنج ها به دلیل مقاومت پایین دچار شکستگی میشوند.که این شکستگی در اندازه های مختلف رخ میدهد.

این نوع برنج از لحاظ کیفیت و خاصیت با سایر برنجها تفاوتی نداشته و فقط از لحاظ ظاهری متفاوت است.

انواع برنج شکسته ایرانی

علاوه بر اینکه برنج شکسته با توجه به نوع برنج در دسته جداگانه قرار میگیرد؛ برنج های شکسته ایرانی را با توجه به سایز آن ها به ۳دسته تقسیم میکنیم:

۱- برنج نرمه

در تبدیل شالی به برنج سفید در کارخانه های شالیکوبی در دو خروجی دو نوع برنج شکسته (ریز و درشت) از دستگاه خارج می شود. برنج شکسته ریز در واقع همان برنج شکسته نرمه یا دانه مرغی است.از یک چهارم دانه کامل به دست می آید و اصولا برای خوراک طیور و یا تولید آرد برنج استفاده می شود.

2- برنج نیم دانه

در خروجی دوم دستگاه برنجکوبی برنج شکسته درشت خارج می شود که به این برنج شکسته، برنج نیم دانه میگوییم.طول این برنج کمی از نیم دانه درشت کوتاه تر بوده و بیشتر در پخت آش , شله زرد و غذای کودک استفاده می شود.

3- برنج سرلاشه

پس از انتقال برنج سفید از کارخانه شالیکوبی به کارخانه سورتینگ، در یکی از خروجی های دستگاه بوجاری برنج شکسته درشت خارج می شود که با توجه به درجه بوجاری از 30 الی 70 درصد برنج کامل هم در خود دارد. این برنج شکسته همان برنج شکسته لاشه یا سرلاشه میباشد.دانه هایی که به دو قسمت مساوی و یا به یک سوم دانه اولیه تبدیل شده باشند و با نام سر لاشه، لاشه و یا دو نیم نیز شناخته می شود. با وجود اینکه عطر و طعم این برنج همچون برنج کامل است اما قیمت پایین تری نسبت به آن دارد.

از جمله علل شکست دانه های برنج می توان به عوامل زیر اشاره کرد:

  • نارس بودن دانه ها
  • حمل و نقل نادرست
  • آفت زدگی ساقه برنج
  • باران ناهنگام در زمان کشت
  • خشک کردن نادرست

موارد مصرف سر لاشه چیست ؟

قیمت این برنج نسبت به برنج کامل به صرفه تر میباشد.عطر و طعم مطبوعی دارد و شامل حداقل 60 درصد برنج کامل می باشد.

این برنج ها بخاطر قیمت مقرون به صرفه برای مصرف شخصی و روزانه خانوار بسیار عالی است.

انواع سر لاشه چیست ؟

سرلاشه های برنج طارم،هاشمی، صدری و… که همانند برنج کامل عطر و طعم خاص خود را دارند.

سرلاشه های رقم های پر محصول نظیر شیرودی، فجر و… عطر و طعم کمتری دارد و تشخیص آنها از سرلاشه رقم های کیفی بسیار سخت است.

شباهت برنج سرلاشه،لاشه و نیم دانه

برنج سرلاشه، لاشه و نیم دانه در واقع همان برنج فجر بوده که در مراحل تولید برنج شکسته شده است. کیفیت این برنج ها در عطر و طعم و پخت تفاوتی با برنج دانه بلند ندارد و فقط اندازه دانه ها شکسته و ریز شده است. برنج نیم دانه و لاشه زیرمجموعه تمامی انواع برنج ها هستند، به طوری که برنج های خارجی هم می توانند نیم دانه و لاشه داشته باشند.

از برنج های دسته گرم ( برنج طارم، برنج هاشمی ) که معمولا زودرس تر هستند می توان بیشتر برنج نیم دانه و لاشه تهیه کرد زیرا مقاومت آنها در زمان سفید کردن برنج در شالیکوبی ها نسبت به برنج های دسته سرد کمتر می باشد.

نکته ای که باید در هنگام پخت به آن توجه کرد:

برنج های تازه به دلیل داشتن رطوبت به خوبی ری نمی کنند و بعد از پخت شفته می شود ولی در عوض بعد از پخت عطر و بوی بیشتری نسبت به برنج قدیمی دارد.

اما برنج های قدیمی کمی سفت تر و سخت تر از برنج تازه هستند چون به مرور زمان رطوبت خود را از دست داده اند این برنج ها به خوبی ری می کنند.
منظور از ری کردن برنج قد کشیدن و حجیم شدن برنج بعد از پخت است که یکی از ارکان و ویژگی های برنج خوب محسوب می شود.

قیمت سر لاشه چیست

قیمت برنج سرلاشه ابتدا به نوع آن بستگی دارد. یعنی باید دید سرلاشه چه نوع برنجی است. سرلاشه برنج کشت دوم از همه ی سرلاشه ها گران تر است. پس از آن به ترتیب سرلاشه برنج هاشمی، طارم، فجر، شیرودی و ندا قیمت کمتری دارند.
در قدم بعدی باید دید سرلاشه از نظر سایز چطور است و شامل چند درصد برنج کامل می باشد.پس از نوع برنج و سایز تمیز بودن و سنگ و آشغال نداشتن و همچنین نوع بسته بندی قیمت دقیق را مشخص می کند.

قیمت برنج سرلاشه فجر علاوه بر نکاتی که به آن اشاره کردیم به خالص بودن و یا مخلوط بودن آن نیز بستگی دارد. البته در بازار بعضی از دلالان سرلاشه برنج فجر را با سرلاشه برنج های خارجی مخلوط می کنند.

همه ی برنج های ایرانی سرلاشه دارند. در نتیجه مشتریان در هنگام خرید سرلاشه باید دقت کنند که در حال خریدن چه برنجی هستند. از آنجایی که امروزه قاطی کردن سرلاشه برنج خارجی در سرلاشه برنج های ایرانی باب شده است باید دقت نمایند که سرلاشه ای که می خرید ایرانی خالص باشد و مخلوط شده از چند برنج ایرانی نیز نباشد.

خرید برنج نیم دانه و سرلاشه

برای خرید برنج نیم دانه، لاشه و سرلاشه می توانید به فروشگاه برنج زرین کشت مراجعه کنید. در این فروشگاه مجموعه ای از بهترین انواع برنج های ایرانی را می توانید خریداری کنید. این مجموعه ارائه دهنده مرغوب ترین برنج ها از جمله برنج فریدونکنار می باشد.

برای خرید برنج شکسته با توجه به نیاز خود و کیفیت برنج شکسته اقدام به خرید کنید. قیمت برنج شکسته با توجه به کیفیت آن با یکدیگر متفاوت است. در نظر داشته باشید که قیمت برنج شکسته درشت تر مانند برنج سرلاشه و لاشه نسبت به برنج شکسته ریز مانند برنج نیمدانه و برنج نرمه بیشتر خواهد بود.

در هنگام خرید برنج سرلاشه ایرانی به یک سری نکات و مسائل دقت نمایید:

  • حتما سرلاشه پاک شده بخرید.
  • حتما بار خالص و بدون مخلوط بخرید.
  • سرلاشه های معطر خریداری کنید.
  • دقت کنید بار بوی نم نداشته باشد.
  • برنج های شکسته طارم و هاشمی جز بهترین ها هستند.

خرید برنج سرلاشه

فروشگاه برنج زرین کشت با بهره‌گیری از کارشناسان با تجربه و انتخاب‌ با کیفیت‌ترین انواعِ برنج از مزارعِ درجه‌‌یک، و برنج‌کاران زبردستِ سه استانِ شمالی کشور، مازندران، گیلان و گلستان برنج ناب ایرانی را دستچین نموده و با حذف واسطه‌ها، با بهترین قیمت به دست شما هموطنان عزیز در سراسر کشور می‌رساند.

برای خرید برنج ایرانی از فروشگاه برنج زرین کشت دیدن فرمایید.

همچنین می توانید برنج های مرغوب ایرانی ما را از سایت دیجی کالا و با سلام هم خریداری کنید.

همچنین برای اطلاع از تخفیفات خرید برنج عمده زرین با ما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *