آموزشی

شپشک برنج و راههای پیشگیری از آن

شپشک

شپشک برنج چیست؟

شپشک برنج آفت کوچکی است که از محصلات زراعی مثل برنج ،گندم و حبوبات و… تغذیه میکند و باعث از بین رفت محصولات میشود.

از نظر ظاهری، شپشک برنج یک حشره با سری خرطومی شکل و به رنگ قهوه‌ای تیره با طول ۳ تا ۵ میلی‌متر است. این حشره دارای بال بوده و می‌تواند پرواز کند؛ بنابراین ممکن است آن را در نقاط دیگر منزلتان نیز مشاهده کنید.

این آفت تا قبل از تبدیل شدن به شپشک بالغ داخل دانه ها یبرنج صورت میگیرد،برای همین تا قبل از بالغ شدن متوجه آن نمیشوید.

این حشره از کجا میاد؟

در هر یک از این مراحل مثل داشت ،کاشت، برداشت تا انبار کردن برنج تخم این حشرات روی گیاه برنج قرار میگیرد.و اگر برنج را در شرایط مناسب برای رشد قرار دهیم شپشک ها تکثیر و بعد از مدتی کیسه ی برنج پر از شپشک میشود.

آیا شپشک برنج خطرناک است؟

از نظر پزشکی این حشرات بیماری زا نبوده و هیچ اسیبی به انسان وارد نمیکند،ولی اگر این حشره برنج به مدت طولانی در برنج باقی بماند باعث پودر شدن و از بین رفتن برنج میشود.

ولی هیچکس دوست ندارد که برنج شپشک داشته باشد ولی دلیلی ندارد بعد از مشاهده این حشره ان برنج را دور بریزید.

شما میتوانید با بکاربردن راه کار هایی که در ادامه میگوییم از ایجاد یا تکثیر آن جلوگیری کنید و اگر برنجتان شپشک زده آن را پاکسازی کنید.

روش‌های جلوگیری از شپشک برنج

مهم‌ترین راه حلی که برای پیشگیری از ایجاد شپشک برنج وجود دارد، این است که نکات نگهداری از برنج را بدانیم و رعایت کنیم.

۱- در هنگام خرید برنج ، دقت کنیم که آن برنج فاقد کرم و شپشک باشد.

۲- برنج را در ظرف مناسب به ویژه کیسه‌های نخی نگهداری کنیم.

۳- برنج را در مکان خشک و خنک نگه داریم. (رطوبت و گرما دو عامل اساسی برای ایجاد و رشد حشره در برنج است)

۴- بین کیسه برنج با زمین و دیوار فاصله‌ای برای جلوگیری از نفوذ حشرات و انتقال رطوبت از زمین و دیوار به برنج، ایجاد کنیم.

۵- از همان ابتدا یک یا دو مورد از چیزهایی را که سبب جلوگیری از رشد شپشک برنج می‌شود، درون کیسه برنج قرار دهیم. مانند:میخک، حبه سیر، فلفل تند و خشک، نمک، برگ درخت گردو و …

۶- در کیسه‌ی برنج خود از جذب کننده‌ی اکسیژن استفاده کنیم.

۷- سعی کنیم تا حد امکان از خرید حجم زیاد برنج خودداری کنیم.

۸- برنج را از جایی بخریم که مطمئن باشیم برنجی را ارائه می‌دهند که کاملا در کارخانه خشک شده و فاقد رطوبت است؛ چون برنجی که رطوبت دارد خیلی زودتر شپشک می‌زند.

مادر زرین کشت اطمینان حاصل می‌کنیم که برنج‌هایی که عرضه می‌کنیم، هم فاقد هر نوع حشره‌ای باشند و هم به میزان کافی خشک شده باشند تا زود دچار شپشک نشوند. به علاوه برای این که خیالتان از کیفیت، مرغوبیت و فاقدحشره بودن برنج راحت شود، برایتان امکان خرید بسته تست برنج را نیز فراهم کرده‌ایم تا پس از اطمینان از کیفیت برنج‌ خرید کنید.

تخم شپشک برنج

هنگامی که این حشره ماده آماده تخم گذاری است، حفره‌ای را در یک دانه برنج ایجاد می‌کند. سپس یک تخم را در سوراخ قرار می‌دهد و آن را با ترشحات چسبنده می‌بندد. شپشک برنج ماده به دنبال بزرگترین دانه‌هایی است که می‌تواند پیدا کند اما اگر دانه‌ای پیدا نکند، ممکن است تخم خود را در یک تکه ماکارونی یا حتی یک تکه آرد سفت بگذارد.

در صورت خریداری برنج در حجم زیاد چگونه آن را از رشد و نفوذ حشرات در امان نگه داریم؟

سعی کنیم از خرید زیاد برنج خودداری کنیم ولی در صورت خرید باید حواسمان باشد. باید برنج هارا در بسته های 5 الی 10 کیلویی باشد و برنج هارا در ارتفاع و دور از دیوار بگذاریم و هراز چندگاهی باید کیسه های برنج را جابجا کنیم.

و همیشه کیسه ها را چک کنیم ک شپشک نزده باشد حتی اگر یه کیسه شپشک بزند باید از کیسه های دیگه جدا کنیم چون ممکن است بقیه کیسه ها شپشک بزنند.

شپشک برنج از کجا می‌آید؟

بیشتر حشره شناسان بر این باورند که شپشک برنج از شبه قاره هند منشاء گرفته است. این حشرات احتمالاً از آنجا با تجارت غلات سفر کردند و امروزه در سراسر جهان یافت می‌شوند. در ایالات متحده، می‌توانید آنها را تا شمال تنسی و کارولینای شمالی نیز پیدا کنید. اما به طور کلی، این حشره در هوای گرم و از بیرون خانه به داخل می‌آید.

آیا شپشک برنج گاز می‌گیرد؟

شپشک برنج نه گاز می‌گیرد و نه نیش می‌زند و نه ناقل بیماری است. این حشره به حیوانات خانگی حمله نمی‌کند، مبلمان چوبی را نمی‌جود یا پارچه را سوراخ نمی‌کند. قطعات دهان شپشک صرفاً برای سوراخ کردن دانه‌ها استفاده می‌شود، نه برای دفاع یا گاز گرفتن، به همین دلیل ترس از موارد گفته شده بی دلیل است.

بهترین روش از بین بردن شپشک برنج

ممکن است شما پس از دیدن حشره در برنجتان و پرسیدن روش‌های از بین بردن آن از دیگران، با پیشنهادهای مختلفی رو به رو شوید. ازجمله این پیشنهادات می‌تواند شامل الک کردن برنج، پهن کردن آن زیر نور آفتاب و… باشد اما هیچ یک از این راهکارها به راحتی، سرعت و تاثیرگذاری روشی که در زیر به آن اشاره می‌کنیم، نیست.

برای استفاده از این روش تنها به یک پنکه و ظرفی با دیواره‌ی بلند مانند تشت یا سطل نیاز است.

در این روش در یک فضای باز مانند حیاط یا بالکن، ظرف را با فاصله‌ی کم در زیر پنکه قرار می‌دهیم. اکنون از قسمت بالای پنکه، برنج را ذره ذره متمایل به جلو با زاویه‌ی مناسب می‌ریزیم طوری که برنج که سنگین‌تر است، در ظرف ریخته و شپشک‌ها که سبک‌ترند، به دورتر و خارج از ظرف پرتاب شوند.

برای این که تاثیر این روش بیش‌تر باشد و برنج کاملا از شپشک‌ها پاک شود، می‌توان این کار را دو بار انجام داد.حتما این روش را باید در فضای باز انجام داد در غیر این صورت ممکن است این حشرات دوباره به برنج یا به محیط خانه برگردند.

علاوه بر روش بالا، راهکارهای دیگری نیز برای خلاصی از شپشک برنج وجود دارد. این روش‌ها شامل موارد زیر است:

۱- پهن کردن برنج در آفتاب

حشرات برنج از نور فراری‌اند؛ با این کار این حشرات برای فرار از نور از برنج خارج می‌شوند؛ اما عیب این روش این است که اگر برنج برای مدت طولانی در آفتاب بماند، پوک می‌شود.

۲- پهن کردن برنج در جای خنک

به دلیل عیبی که روش قبل داشت، بهتر است برنج را در سایه یا زیر کولر پهن کنیم و در آن نمک، برگ بو، برگ چریش و یا میخک قرار دهیم. این حشرات به دلیل دوست نداشتن سرما و هم‌چنین فراری بودن از موارد گفته شده، از برنج خارج می‌شوند.

۳- نگهداری برنج در فریزر

با قرار دادن برنج شپشک زده در فریزر به مدت کوتاه، احتمالا حجم زیادی از حشرات آن نابود می‌شود ولی نباید برنج را به مدت طولانی در فریزر قرار داد چون سبب خرد شدن آن می‌شود.

۴- استفاده از آب جوش

در صورتی که حجم برنج شپشک زده شما کم است، می‌توانید برای از بین بردن شپشک‌های آن، از آب جوش استفاده کنید؛ زیرا ریختن آب جوش روی برنج، سبب کشته شدن شپشک‌ها و تخم آن‌ها می‌شود.

برای استفاده از این روش، کافی است در زمان شستن برنج، به آن کمی آب جوش اضافه کنید و بگذارید چند لحظه بماند. با این کار، حشرات درون آن کشته شده، روی آب شناور می‌شوند و به راحتی می‌توانید آن‌ها را از برنجتان جدا کنید.

۵- بردن برنج به کارخانه برنجکوبی

هم‌چنین اگر مسیرتان به شمال می‌خورد می‌توانید برنج خود را به یک کارخانه برده تا آن‌ها با استفاده از دستگاه بوجاری، برنج را الک کنند. با استفاده از این روش شپشک‌های برنج در دستگاه جدا شده و برنج شما پاک می‌شود.

بهترین روش جلوگیری از رشد مجدد شپشک برنج بعد از پاکسازی

میتوان بای جلوگیری از شپشک از نمک استفاده کرد ولی نمک به مرور زمان باعث پودر شدن برنج میشود.

برای این که این اتفاق نیفتد متناسب با حجم برنج خود مقداری آرد و نمک را به نسبت ۲ به ۱ با هم مخلوط می‌کنیم.

(مثلا اگر از یک پیمانه آرد استفاده کردیم در مقابل از نصف پیمانه نمک استفاده می‌کنیم.)بعد از این که مخلوط شدند، مقداری آب به آن اضافه می‌کنیم تا حالت خمیری پیدا کند و حال از این خمیر، گلوله‌های کوچک گردی ایجاد کرده و سپس این گلوله‌ها را با قرار دادن در آفتاب یا روی بخاری کاملا خشک می‌کنیم.

پس از این که کاملا خشک شدند یک کیسه نخی ۵ الی ۱۰ کیلویی برنج را می‌گیریم و کمی در آن برنج می‌ریزیم(مثلا یک سوم) و سپس تعدادی از این گلوله‌ها را روی آن قرار می‌دهیم و همین کار را تا پرشدن کامل کیسه طی چند مرحله انجام می‌دهیم. با این کار احتمالا دیگر اثری از حضور مجدد شپشک‌ها در برنج خود نمی‌بینید.

این گلوله‌های نمکی باید کاملا خشک شوند؛ در غیر این صورت خودشان سبب خرابی برنج می‌شوند.

سایر روش‌های جلوگیری از رشد مجدد شپشک برنج

۱- عوض کردن گونی برنج پس از پاکسازی آن از وجود حشرات

۲- قرار دادن جعبه کبریت در کیسه برنج به دلیل تنفر حشرات برنج از گوگرد

۳- قراردادن مواد با بوی تند در کیسه برنج مانند فلفل قرمز خشک شده، میخک و …

از قرص برنج استفاده نکنید

قرص برنج ماده‌ای است که تقریبا ۱۰۰درصد شپشک‌ها را از بین می‌برد اما نکته‌ مهم در مورد آن این است که این قرص حاوی یک سم بسیار خطرناک است و در صورت استفاده غلط از آن، این سم وارد برنج شده و می تواند سبب مسمویت یا حتی مرگ افراد شود. بنابراین توصیه می‌شود به هیچ وجه از این ماده برای از بین بردن شپشک ها در خانه، استفاده نکنید.

نکات استفاده از قرص برنج در خانه

توصیه زرین کشت به شما این است که تا حدالامکان از قرص برنج استفاده نکنید ولی در صورتی که تصمیم گرفتید از قرص برنج استفاده کنید.

باید احتیاط کنید که قرص برنج به دستتان نخورد چون خیلی سمی است و با دستکش آن را در چند دستمال کاغذی بپیچید و درون جعبه کبریت قرار دهید و چند سوراخ ایجاد کنید و جعبه کبریت را در پلاستیک بگذارید و پلاستیک را چن سوراخ کنید و در لای برنج قرار دهید.

امیدواریم با به کارگیری راهکارهای این مقاله، برنج خود را از دست شپشک های موذی حفظ کنید.

از کجا برنج مرغوب ایرانی اصل خریداری کنیم؟

فروشگاه برنج زرین کشت با بهره‌گیری از کارشناسان باتجربه و انتخاب‌ باکیفیت‌ترین انواعِ برنج از مزارعِ درجه‌‌یک، و برنج‌کاران زبردستِ سه استانِ شمالی کشور، گلستان، گیلان و مازندران برنج ناب ایرانی را دستچین نموده و با حذف واسطه‌ها، با بهترین قیمت به دست شما هموطنان عزیز در سراسر کشور می‌رساند.

برای خرید برنج از فروشگاه برنج زرین کشت دیدن فرمایید.

زرین کشت با بیش از سی سال سابقه کار سنتی در شمال کشور، مفتخر است که حالا در بستر آنلاین فعالیت خود را گسترش داده و همراه و هم‌پای همه‌ی مردم ایران‌زمین باشد.

محبوب ترین محصولات برنج ایرانی زرین کشت:

برنج طارم

برنج کشت دوم

همچنین می توانید برنج های مرغوب ایرانی ما را از سایت دیجی کالا و با سلام هم خریداری کنید.

همچنین برای خرید برنج عمده میتوانید با ما در ارتباط باشید.

خرید برنج عمده طارم

خرید برنج عمده فجر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *