برنج

آرد برنج++ مراحل کامل تهیه آن

آرد برنج

آرد برنج چیست ؟

آرد برنج همان طور که از نامش مشخص است،یک ارد بسیار مرغوب است از آسیاب کردن دانه های برنج تهیه می شود. اغلب در فرایند تهیه برنج و جداسازی پوسته ی آن، برخی از دانه های برنج می شکنند.ارد برنج یکی از پرمصرف‌ترین اردها در آشپزی ایرانی است دانه های شکسته شده را به وسیله الک از دانه های کامل جدا می کنند. این دانه ها بیش از اندازه شکسته شده و قابل استفاده نیستند. درنتیجه آن را آسیاب کرده و آرد برنج تهیه می کنند. از این آرد در تهیه ی انواع دسر مانند فرنی، شیرینی برنجی، حلوا، سوپ و … استفاده می شود.

این ارد کاملاً فاقد گلوتن است، از جمله حتی “آرد برنج چسبناک”، که از برنج شیرین تهیه می شود و جزء اصلی تهیه غذاهای ژاپنی مانند موچی است. آرد برنج در بسیاری از غذاهای آسیایی پایه ای بسیار محبوب برای دسر است. همچنین می تواند به عنوان غلیظ کننده در سس ها و به عنوان پایه ای برای انواع غذاهای پخته استفاده شود.

در رنگ سفید موجود است که از برنج سفید آسیاب شده است و در رنگ قهوه ای که از برنج قهوه ای سبوس دار تهیه شده است. هر دو نوع آرد تقریباً در دستور غذا ها یکسان عمل می کنند، اما طعم و رنگ کمی متفاوت دارند. برای پخت آرد برنج قهوه ای زمانی که به شکل رشته فرنگی باشد، زمان بیشتری طول می کشد، به عنوان مثال زمان پخت برنج قهوه ای بیشتر از برنج سفید است. آرد برنج معمولاً در محصولات پخته شده بدون گلوتن برای ایجاد ساختار و مواد مورد استفاده قرار می گیرد، اما به دلیل بافت منحصر به فرد یک افزودنی محبوب برای محصولات پخت بدون گلوتن است.

انواع آرد برنج

سفید

آرد برنج سفید از آسیاب کردن دانه های برنج خام بلند یا متوسط ​​آسیاب می شود که سبوس قبل از آسیاب کردن برداشته می شود. میزان ارد برنج بستگی به این دارد که چه مارکی را خریداری کنید. با انتخاب برنج زرین کشت و آسیاب کردن آن آرد برنج عالی خواهید داشت.

قهوه ای

ارد برنج قهوه ای اغلب گزینه غذایی سالم محسوب می شود. سبوس قبل از آسیاب کردن برداشته نمی شود و به اندازه آرد برنج سفید آسیاب نمی شود، به این معنی که کمی سنگین تر است و طعم مغذی تری دارد. با توجه به ماهیت آن، محصولات پخته شده با استفاده از آرد برنج قهوه ای دارای بافت و طعم بیشتر و بهتری هستند.

شیرین

ارد برنج شیرین کاملاً یک آرد متفاوت است زیرا یک آرد نشاسته ای است که از برنج دانه کوتاه آسیاب شده است. این نوع محصول بافت و طعم منحصر به فردی دارد ولی جایگزین مناسبی برای آرد معمولی برنج نیست.

نکته

تفاوت ارد برنج قهوه ای و سفید در پوسته ی موجود در برنج قهوه ای است. ارد شیرین نسبت به آردسفید و قهوه ای نشاسته بیشتری دارد.

ارزش غذایی این آرد

این آرد حاوی ویتامین B۶، مواد معدنی نظیر فسفر، مس، روی، کلسیم، پتاسیم، منیزیم و آهن، قند، فیبر، پروتئین، کربوهیدرات، تیامین، چربی و … است.

روش تهیه آرد برنج

این ارد به سادگی از برنج تهیه می شود. آرد از طریق آسیاب کردن برنج تولید می شود تا به بافت بسیار خوب برسد، بنابراین با نشاسته برنج که از طریق پختن برنج تهیه می شود، متفاوت است. این محصول را می توان با استفاده از برنج سفید یا قهوه ای تهیه کرد و در فرآوری، ابتدا پوسته برنج (که به شلتوک نیز معروف است) برداشته می شود و سپس برنج خام به صورت آرد آسیاب می شود.

این ارد اغلب به عنوان عامل غلیظ کننده استفاده می شود، به ویژه در دستور العمل هایی که نیاز به یخچال یا انجماد دارند زیرا از جدا شدن مایع جلوگیری می کند. بسته به میزان تصفیه شده برنج قبل از آسیاب، ارد برنج ممکن است از نظر مواد مغذی غنی نباشد.در ادامه به روش تهیه ی این آرد می پردازیم

مرحله اول

ابتدا برنج را چند ساعت خیس کرده و آب آن را چند بار خالی کنید تا کثیفی موجود در آن از بین برود. به هیچ وجه از نمک یا ماده دیگر در خیس کردن برنج استفاده نشود.

مرحله دوم

بعد از این که برنج چند ساعت در آب ماند و به اصطلاح خیس خورد، آن را آبکشی کنید. سپس روی یک دستمال بریزید تا خشک شود. برای خشک شدن برنج بهتر است که زیر نور آفتاب و یا در معرض هوای آزاد قرار گیرد. اجازه ندهید دانه ها کامل خشک شوند. بهتر است مقداری رطوبت همراه دانه ها بماند.

مرحله سوم

در صورت استفاده از دانه کامل برنج، آن ها را بکوبید تا هم خردتر و هم نرم تر شوند. در این مرحله دانه ها آسیاب می شوند. آسیاب کردن دانه ها را باید تا زمانی ادامه داد که هیچ دانه درشتی مشاهده نشده و همه آن ها خرد و نرم شده باشند.

پس از آسیاب کردن، از الک عبور داده می شود تا دانه های درشت آن گرفته شود. سپس باز دوباره این دانه های الک شده خشک می شوند. بعد آن ها را از الک ریزتر عبور می دهند. پس از آن، آرد را کناری قرار می دهند تا کاملا خشک شود. در این مرحله آرد برنج آماده است.

نکته

برای تهیه آرد مخصوص شیرینی برنجی، نیاز به الک خیلی ریزی دارید. با الک های معمولی که در خانه وجود دارد، نمی توان آرد برنج مخصوص شیرینی را تهیه کرد.

خواص و فواید آرد برنج

فاقد گلوتن است

گلوتن پروتئینی است که باعث تحریک و آسیب رساندن به سیستم گوارشی بدن می شود. از این رو، برای کسانی که مبتلا به بیماری سلیاک بوده و به آرد گندم حساسیت دارند، مفید است. در افراد مبتلا به بیماری سلیاک در صورت تماس با گلوتن، سیستم ایمنی بدن کارکرد سیستم گوارش را مختل می کند.

منبعی غنی از فیبر است

این آرد فیبر مورد نیاز بدن انسان را تامین می کند. از این رو، برای کسانی که مشکل یبوست دارند، بهترین گزینه خواهد بود. برای جبران کمبود فیبر، بهتر است آرد برنج همراه با غذاهای پروتئینی مانند تخم مرغ مصرف شود.

سبب کاهش کلسترول و کنترل قند خون می شود

همان طور که پیش از این نیز به آن اشاره شد، این آرد حاوی فیبر فراوان است. این امر میزان کلسترول خون را کاهش داده و میزان قند خون را کنترل می کند.

در بهبود عملکرد کبد نقش دارد

در این آرد ماده ای به نام کولین وجود دارد. کولین به انتقال کلسترول و تری گلیسرید از کبد کمک می کند. از این رو، در بهبود عملکرد کبد نقش داشته و موجب حفظ سلامتی آن می شود.

برای چاقی صورت مفید است

برای چاق شدن صورت توصیه می شود قبل از خواب، دو قاشق از ترکیب این آرد، شیر خشک و نشاسته مصرف شود. این ترکیب کمک فراوانی به چاق شدن صورت می کند.

برای سفیدی و رفع کننده بوی بد زیر بغل مناسب است

با پاشیدن مقداری آرد به زیر بغل می توان بوی بد آن را برطرف کرده و موجب نرمی آن شد. همچنین برای سفید کردن زیر بغل می توان بعد از حمام، مقداری از این آرد را به این نقطه از بدن کشید.

در تقویت مو موثر است

آرد برنج در تقویت مو موثر است

این آرد منبعی غنی از ویتامین B است. این ویتامین به فولیکول های موجود در پوست سر کمک می کند تا سرعت تقسیم خود را افزایش دهد. این امر سبب افزایش حجم مو می شود.

استفاده از ماسک آرد برنج برای مو، به دلیل تغذیه و آبرسانی فولیکول ها سبب رشد موها می شود. در ادامه به طرز تهیه ماسک مناسب برای مو اشاره می کنیم.

طرز تهیه ماسک آرد برنج برای درمان ریزش مو

برای تهیه ی این ماسک، ۲ قاشق آرد، ۲ قاشق لپه ی پخته ی له شده، ۲ قاشق ماست و ۱ قاشق عسل را با هم ترکیب کنید. سپس این ترکیب را روی پوست سر و ساقه های مو مالیده و ۵ دقیقه ماساژ دهید. اجازه دهید یک ساعت روی مو ها بماند. سپس مو ها را با آب ولرم آبکشی کنید.

 برای پوست بسیار مفید است

همان طور که پیش از این نیز به آن اشاره شد، این آرد دارای ویتامین B فراوان بوده و برای پوست بسیار مفید است. این ویتامین موجب افزایش تقسیم سلولی در بافت پوست می شود. در ادامه به طرز تهیه  چند نوع ماسک برای پوست اشاره می کنیم.

انواع ماسک آرد برنج

آرد برنج و شیر

برای تهیه این ماسک یک قاشق از این آرد را با شیر مخلوط کنید. سپس آن را به مدت ۵ دقیقه روی پوست خود قرار دهید. پس از چندین دقیقه ماسک را از صورت خود بشویید.

آرد برنج و گلاب

یکی از پرطرفدارترین ماسک های آرد برنج برای پوست این ماسک است. این ماسک برای درمان جوش بسیار مفید است. برای تهیه ی این ماسک، آرد برنج و گلاب را مخلوط کرده و روی صورت خود قرار دهید. پس از چندین دقیقه آن را از صورت خود با آب ملایم بشویید.

آرد و چای سبز و آبلیمو

این ماسک برای از بین بردن لکه های تیره و رهایی از چین و چروک صورت مناسب است. برای این مظور، هفته ای سه مرتبه یک کیسه چای سبز را درون یک فنجان آب داغ خیس کنید.

سپس دو قاشق غذاخوری آرد برنج، سه قاشق غذاخوری چای سبز و دو قاشق چای خوری آبلیمو را با یکدیگر مخلوط کنید. این ماسک را روی پوست صورت خود قرار داده و اجازه دهید ۱۰ دقیقه روی صورت بماند.

آرد برنج و آب خیار

برای تهیه این ماسک دو قاشق غذاخوری آرد برنج و آب خیار را با یکدیگر مخلوط کنید. سپس این مواد را روی پوست صورت خود قرار دهید. پس از خشک شدن ماسک روی پوست صورت آن را با آب بشویید.

آرد برنج و آلوئه ورا

این ماسک برای لایه برداری پوست مناسب است. برای این منظور، یک قاشق غذاخوری آرد برنج را با دو قاشق غذاخوری ژل آلوئه ورا ترکیب کنید. این ترکیب را یک بار در هفته روی پوست صورت خود قرار دهید. پس از خشک شدن ماسک روی پوست صورت آن را با آب بشویید.

آرد و سیب زمینی و ماست

برای داشتن صورتی سفید و بدون چربی، ۱ قاشق غذاخوری آرد، پالپ سیب زمینی و ماست را با یکدیگر مخلوط کنید. آن را روی پوست مالیده و اجازه دهید ۲۰ دقیقه بماند. سپس صورت خود را با آب بشویید.

آرد برنج و پودر نارگیل

مقداری از این آرد، پودر نارگیل و آب را با هم ترکیب کنید تا حالت خمیری ایجاد شود. سپس ترکیب را روی پوست تان قرار دهید. پس از گذشت دقایقی صورت را با آب گرم شسته و خشک کنید. بهتر است هفته ای یک بار از این ماسک استفاده شود.

آرد برنج، ماست، روغن زیتون و زردچوبه

برای داشتن پوستی روشن و مرطوب، یک قاشق چای خوری از این آرد، یک دوم قاشق چای خوری پودر زردچوبه، یک چهارم قاشق چای خوری روغن زیتون و یک قاشق چای خوری ماست را مخلوط کنید. خمیر به دست آمده را روی پوست مالیده و اجازه دهید به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه باقی بماند. سپس آن را با آب سرد شسته و خشک کنید.

آرد و جو پرک و عسل

این ماسک خاصیت لایه برداری داشته و پوست را روشن می کند. برای تهیه ی این ماسک، یک قاشق از آرد، عسل طبیعی، جو پرک، آب و آبلیمو را به خوبی ترکیب کنید. اجازه دهید ۲۰ دقیقه در دمای اتاق بماند.

سپس ماسک را با یک برس نرم و تمیز روی کل پوست صورت و گردن پخش کنید. اجازه دهید به مدت ۳۰ دقیقه روی پوست بماند. سپس با آب سرد آبکشی کنید.

آرد و سفیده تخم مرغ و گلیسیرین

این ماسک ضد پیری است. برای تهیه ی آن، آرد را با سفیده تخم مرغ و چند قطره گلیسیرین ترکیب کنید. سپس روی پوست قرار دهید. پس از خشک شدن این ماسک روی صورت، آن را با آب بشویید.

تهیه کرم خانگی

اگر به استفاده از ماسک های خانگی عادت ندارید، پیشنهاد می شود با آرد برنج کرم خانگی بسازید. برای تهیه این کرم، یک قاشق آرد، یک قاشق روغن نارگیل، یک قاشق روغن بادام تلخ و چند قطره روغن رزماری را به خوبی ترکیب کنید. ترکیب به دست آمده را در یک ظرف شیشه ای بریزید. مصرف این کرم به درمان لکه های صورت کمک می کند.

آیا می توانم آرد برنج را جایگزین آرد معمولی کنم؟

شما نمی توانید از آرد برنج به عنوان جایگزین آرد معمولی استفاده کنید. آرد برنج فاقد گلوتن است و چون دانه بسیار سف تری نسبت به گندم دارد، مایع را نیز جذب نمی کند. با این حال آرد برنج یک آرد فوق العاده با کاربردهای فراوان است، فقط باید بدانید که چگونه و چه موقع از آن استفاده کنید.

مزایای آرد برنج

این آرد بسیار مقرون به صرفه است زیرا از یکی از بزرگترین غلات اصلی جهان تهیه می شود. از آنجا که ارد برنج به راحتی در دسترس و فراوان است، اگر این آرد را برای ترکیب اصلی آرد خود انتخاب کنید، مطمئناً یک غذا عالی خواهید داشت.

دستور العمل های ارد برنجی

ارد برنج از برنج خام آسیاب شده تهیه می شود و برای تهیه دسر و برخی پنکیک ها استفاده می شود. می توان از آن برای غلیظ کردن سوپ ها و خورشت ها و همچنین جایگزینی برای آرد گندم در کیک و بیسکویت استفاده کرد. با این حال، فاقد گلوتن است، بنابراین نمی توان از آن برای تهیه مخمر نان ها استفاده کرد.

پخت با آرد برنجی

آرد برنج جایگزین مناسبی برای پخت کیک، مافین و سایر محصولات شیرین است، اما بیشتر در نان های شیرین جایگزین می شود، زیرا فاقد گلوتن است، عنصری ضروری برای نان گندم سفت است. در کلوچه ها و کیک های سبک تر به خوبی کار می کند و اغلب با سایر آردهای غیر گندم ترکیب می شود تا به قوام مطلوب برسد. هنگام استفاده از آرد برنج در پخت برای به دست آوردن بهترین نتیجه، از دستورالعمل های فرموله شده آرد برنج استفاده کنید.

نتیجه گیری

آرد برنج یک آرد بسیار مرغوب است که از طریق آسیاب کردن برنج تهیه می‌شود. ارد برنج فاقد گلوتن است و به همین دلیل در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد.

برای تهیه این آرد بهتر است از همان دانه های شکسته استفاده شود.

برای تهیه آرد برنج مرغوب بهتر است از برنج های مرغوب ایرانی  که کیفیت بالایی دارند استفاده شود.

فروشگاه برنج زرین کشت با بهره‌گیری از کارشناسان با تجربه و انتخاب‌ با کیفیت‌ترین انواعِ برنج از مزارعِ درجه‌‌یک، و برنج‌کاران زبردستِ سه استانِ شمالی کشور، مازندران، گیلان و گلستان برنج ناب ایرانی را دستچین نموده و با حذف واسطه‌ها، با بهترین قیمت به دست شما هموطنان عزیز در سراسر کشور می‌رساند.

برای خرید برنج ایرانی از فروشگاه برنج زرین کشت دیدن فرمایید.

برنج طارم محلی

برنج شیرودی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *