آموزشی

مضرات خوردن برنج و زیاده روی در مصرف آن

مضرات خوردن برنج

مضرات خوردن برنج و خطر جدی زیاده روی در خوردن آن

مضرات خوردن برنج :

برنج در بسیاری از خانه های ایرانی یک رژیم غذایی اصلی است، در واقع می توان گفت که بسیاری از ایرانی ها هر روز آن را می خورند. اما چیزی که اکثر ما نمی دانیم این است که اگرچه برنج منبع خوبی از انرژی به شکل کربوهیدرات برای ما است، خوردن بیش از حد آن می تواند عوارض جانبی داشته باشد.

برنج چیست؟ (مضرات خوردن برنج)

برنج به عنوان یک دانه غلات، پرمصرف ترین غذای اصلی برای بخش بزرگی از جمعیت بشری جهان، به ویژه در آسیا است. این کالا پس از نیشکر و ذرت سومین کالای کشاورزی در جهان است. برنج مهمترین غله از نظر تغذیه و کالری دریافتی انسان است که بیش از یک پنجم کالری مصرفی انسان در سراسر جهان را تامین می کند.

برنج، به طور معمول به عنوان یک گیاه یک ساله کشت می شود، اگرچه در مناطق گرمسیری می تواند به عنوان یک محصول چند ساله کاشته شود و می تواند تا 30 سال محصول جیره تولید کند. کشت برنج برای کشورها و مناطقی که هزینه های کارگری کم و بارندگی زیاد دارند، بسیار مناسب است، زیرا کشت برنج کار فشرده ای است و به آب فراوان نیاز دارد.

مضرات خوردن برنج و مصرف زیاد آن

1. سمیت آرسنیک

برنج نسبت به سایر محصولات غذایی آرسنیک بیشتری جمع می کند. در واقع، این تنها بزرگترین منبع غذایی آرسنیک غیر آلی است که شکل سمی‌تری دارد. در حالی که آرسنیک غذایی به طور کلی در مقادیر کم وجود دارد و هیچ علامت فوری مسمومیت ایجاد نمی کند، مصرف طولانی مدت آرسنیک غیر آلی ممکن است باعث مشکلات عصبی مختلف در کودکان و نوجوانان شود، مانند: اختلال در تمرکز، یادگیری و حافظه، کاهش هوش و روابط اجتماعی.

2. دیابت

برنج حاوی کربوهیدرات هایی است که در واقع برابر با داشتن قند است. بنابراین مصرف مکرر برنج در مقادیر زیاد می تواند باعث ایجاد بیماری دیس شود.تیمی از محققان دریافتند که خوردن برنج سفید به صورت روزانه می تواند خطر ابتلا به دیابت نوع 2 و همچنین چاقی را افزایش دهد.

3. جایی برای رژیم غذایی متعادل باقی نمی گذارد

مصرف بیش از حد برنج یا هر ماده غذایی دیگر ممکن است باعث شود که شما از سایر مواد مغذی مورد نیاز بسیار کم استفاده کنید. با گذشت زمان بدن دچار کمبودهایی مانند ویتامین A، روی، آهن می شود.

4. برنج از جذب چندین ویتامین و مواد معدنی جلوگیری می کند

برنج زمانی که به صورت زیاد مصرف شود، جذب مواد مغذی حیاتی مانند روی را کاهش می دهد. وابستگی به برنج به عنوان یک منبع غذایی غالب نیز منجر به کمبود ویتامین A می شود.

5. بر متابولیسم گلوکز در بدن تأثیر می گذارد

در نتیجه کالری کم و محتوای کربوهیدرات بالا، خوردن بیش از حد برنج ممکن است بر متابولیسم گلوکز و تولید انسولین در بدن شما تأثیر منفی بگذارد. این می تواند منجر به افزایش وزن، مقاومت به انسولین و حتی دیابت شود.

6. ایجاد نفخ شکم

برنج به راحتی معده شما را پر می کند و ممکن است احساس نفخ کنید. بلافاصله بعد از خوردن برنج به رختخواب رفتن برای سلامتی خوب نیست. اگرچه، خوبی برنج این است که به راحتی هضم می شود. همچنین پس از خوردن برنج اغلب احساس گرسنگی می کنید و این منجر به پرخوری می شود.

7. افزایش وزن

برنج پخته حاوی کالری بالایی است و به همین دلیل مصرف برنج می تواند وزن شما را افزایش دهد. برای اینکه وزن خود را کنترل کنید، برنج را در مقادیر متوسط مصرف کنید.

8. ایجاد بی حالی

اگر در ناهار خود برنج زیادی میل می کنید، ممکن است بلافاصله بعد از غذا احساس خواب آلودگی کنید. این به این دلیل است که برنج کالری بالایی دارد و پس از شروع فرآیند متابولیسم بدن شما را خسته می کند.

مضرات خوردن برنج خام

مصرف برنج خام با چندین نگرانی سلامتی همراه بوده است.

مسمومیت غذایی

مصرف برنج خام یا نیم پز می تواند خطر مسمومیت غذایی را افزایش دهد.این به این دلیل است که برنج می تواند حاوی باکتری های مضر مانند باسیلوس سرئوس ( B. cereus ) باشد. B.cereus نوعی باکتری است که معمولا در خاک یافت می شود و می تواند برنج خام را آلوده کند. این باکتری می تواند هاگ تشکیل دهد، که می تواند به عنوان یک سپر عمل کند و به B. Cereus اجازه می دهد تا از پخت و پز زنده بماند.

با این حال، این باکتری به طور کلی در مورد برنج تازه پخته شده نگران کننده نیست زیرا دمای بالا می تواند رشد آن را به حداقل برساند. در حالی که با برنج خام، نپخته و نامناسب نگهداری شده، دمای سردتر ممکن است باعث رشد آن شود.

مسمومیت غذایی مرتبط با B. Cereus ممکن است علائمی مانند تهوع، استفراغ، گرفتگی معده، یا اسهال را در عرض 15 تا 30 دقیقه پس از مصرف ایجاد کند .

مشکلات گوارشی

برنج خام دارای چندین ترکیب است که ممکن است باعث مشکلات گوارشی شود. برای شروع، حاوی لکتین است، نوعی پروتئین که به عنوان یک حشره کش طبیعی عمل می کند. لکتین ها گاهی اوقات به عنوان مواد ضد مغذی شناخته می شوند زیرا ممکن است توانایی بدن شما برای جذب مواد مغذی را کاهش دهند. انسان قادر به هضم لکتین ها نیست، بنابراین آنها بدون تغییر از دستگاه گوارش شما عبور می کنند و ممکن است به دیواره روده آسیب برسانند. این ممکن است منجر به علائمی مانند اسهال و استفراغ شود. به طور معمول، زمانی که برنج پخته می شود، اکثر این لکتین ها با حرارت از بین می روند.

سایر نگرانی های سلامتی

در برخی موارد، میل به خوردن برنج خام می‌تواند نشانه‌ای از یک اختلال در خوردن باشد که به عنوان پیکا شناخته می‌شود( میل به خوردن غذاها یا مواد غیر مغذی) اگرچه پیکا غیر معمول است، اما احتمال بروز آن در کودکان و زنان باردار بیشتر است. در بیشتر موارد موقتی است اما ممکن است نیاز به مشاوره روانشناسی داشته باشد.

مصرف مقادیر زیاد برنج خام ناشی از پیکا با عوارض جانبی مانند خستگی، درد شکم، ریزش مو، آسیب دندان و کم خونی ناشی از فقر آهن همراه است. اگر مشکوک هستید که شما یا کسی که می شناسید ممکن است پیکا داشته باشد، مهم است که به دنبال مشاوره پزشکی باشید، زیرا این وضعیت ممکن است باعث عوارض جدی برای سلامتی شود.

قرن هاست که مردم کشورهای آسیا برنج می خورند. یعنی، بعد از نان برنج یکی از اصلی ترین غذاهای آن ها به حساب می آید. آمارهای مربوطه نشان می دهد که ملل آسیایی ۹۰ درصد برنج مصرفی را به خود اختصاص می دهند. البته لازم به ذکر است که مصرف این خوراک پر طرف دار روز به روز در قاره های غیر آسیای نیز رواج بیشتری پیدا می کند و میزان مصرف در آن کشورها و قاره ها نیز رو به گسترش است. مصرف بیش از حد برنج سفید می تواند عوارض جبران ناپذیری داشته باشد. کوشیده شده است تا در این مقاله به برخی از مهم ترین مضرات برنج سفید اشاره کنیم.

راه کار مناسب برای دور ماندن از مضرات برنج سفید

افزایش فعالیت های بدنی

اولین و مهم ترین عامل برای دور ماندن از مضرات برنج سفید تحرک بدنی کافی است. اگر اهل یک جا نشینی هستید و از تحرک گریزان، به شما پیشنهاد می کنیم در کنار خوردن برنج سفید، تحرک هم داشته باشید.

مصرف برنج قهوه ای

برنج قهوه ای می تواند جایگزین بسیار مناسبی برای برنج سفید باشد و راه کاری بسیار مناسب برای دور ماندن از مضرات برنج سفید. این برنج یکی از بهترین انواع برنج است که حاوی مواد مغذی فراوانی نیز است.

پرهیز از مصرف برنج های صنعتی و خارجی

وجود ارسنیک در بسیاری از برنج های خارجی و صنعتی سبب شده است که کارشناسان ما را از مصرف این برنج ها باز دارند. آرسنیک سمی خطرناک است که در دراز مدت عوارض جبران ناپذیری را برای ما به بار می آورد.

مضرات خوردن برنج در دوران بارداری

 • مصرف بیش از حد برنج در دوران بارداری سبب بالا رفتن وزن خانم باردار می شود.
 • برنج سفید دارای شاخص گلیسمی بالایی است بنابراین سبب ابتلای خانم باردار به دیابت بارداری می شود.
 • برنج دارای مقدار قابل توجهی از آرسنیک است که مصرف بیش از حد برنج ممکن است منجر به مرگ زودرس یا تولد زود هنگام جنین شود.

طبع برنج (مضرات خوردن برنج)

طبع برنج سرد و خشک است و مصلح آن زعفران، شوید، زیره سیاه و خیساندن در آب نمک می باشد.

علت سالم ماندن مردم آسیای شرقی با وجود خوردن برنج فراوان

مردم آسیای شرقی با وجود مصرف برنج دچار چاقی و مضرات مصرف بیش از حد برنج نمی شوند زیرا :

 1. زیرا به محض احساس سیری از خوردن دست می کشند.
 2. تحرک زیادی دارند و اوقات خود را به استراحت تلف نمی کنند.
 3. در یک رژیم آسیایی میوه جات، سبزی جات، چای سبز و… از جایگاه ویژه ای برخوردار است.

برای در امان ماندن از مضرات خوردن برنج ، چقدر برنج بخوریم؟

 1. یک ظرف کوچک برنج در کنار یک وعده غذایی سالم که حاوی مقدار متعادلی پروتئین و چربی است، بخورید.
 2. اگر به خوردن برنج علاقمند هستید حتما از نوع دیگر آن یعنی برنج قهوه ای استفاده نمایید.
 3. برنجی که می خورید باید از نوع سالم ترین منبع برنج باشد زیرا بعضی از انواع برنج، بیشتر از حد مجاز آرسنیک دارند.
 4. سبک زندگی فعال داشته باشید و ورزش را در برنامه روزانه خود قرار دهید.
 5. از خوردن بیش از حد برنج سفید بپرهیزید.
 6. فقط به جای خوردن برنج سفید از انواع گوناگون و متنوع غلات سبوس دار استفاده کنید.

افرادی که نباید از برنج سفید استفاده کنند:

 • افراد دچار چاقی بیش از حد بهتر است به جای برنج سفید از غلات سبوس دار استفاده نمایند.
 • افراد دچار دیابت از مقدار کمتری برنج استفاده کنند تا قند خونشان بالا نرود.
 • افرادی که یبوست دارند باید برنج کمتر بخورند.

برنج کته یا آبکش ، کدام بهتر است ؟

برای پاسخ به این سوال چندین واقعیت را از زبان متخصصان تغذیه برایتان عنوان می کنیم تا به جواب مورد نظر خود برسید :

 • هر قدر برنج بیشتر به صورت کته طبخ شود و کمتر آبکش شود ، ارزش غذایی موجود در آن بیشتر خواهد بود.
 • میدانید که حرارت باعث جذب املاح موجود در مواد غذایی شده و به دلیل انکه برنج آبکش در معرض حرارت بیشتری قرار میگیرد، پس جذب قند آن بیشتر بوده و انتخاب مناسبی برای افراد دیابتی به شمار نمی آید.
 • زمانیکه برنج به صورت کته طبخ می شود، ویتامین های موجود در آن طی مراحل پخت حفظ شده و به همین دلیل ارزش غذایی بیشتری دارد.

راه کار مناسب برای دور ماندن از مضرات خوردن برنج سفید

برنج قهوه ای

مصرف برنج قهوه ای جایگزین بسیار مناسبی برای بدور ماندن از مضرات رنج سفید است. برنج قهوه ای حاوی مواد مغذی فراوانی برای بدن است. برنج سفید از آسیاب شد برنج قهوه ای بدست میآید و در فرآیند آسیاب شدن ، مواد مغذی فراوانی را از دست می دهد.

افزایش فعالیت های بدنی

مهم ترین عامل برای دور ماندن از مضرات برنج سفید ، انجام فعالیت های بدنی کافی می باشد. اگر دارای شغلی هستید که تحرک کافی ندارد و یا در طول شبانه روز نیز از تحرک گریزان هستید به شما پیشنهاد می کنیم در کنار خوردن برنج سفید، تحرک هم داشته باشید.

پرهیز از مصرف برنج های صنعتی و خارجی

برنج های صنعتی و خارجی حاوی آرسنیک غیرآلی هستند که سمی خطرناک برای بدن است و مصرف آن در دراز مدت عوارض جبران ناپذیری به دنبال خواهد داشت. کارشناسان ما را از مصرف این گونه برنج باز می دارند

افزایش ذخیره ی چربی با مصرف زیاد برنج

انسولین ذخیره سازی گلوکوز و همچنین چربی را بهبود می بخشد. از این رو استفاده از برنامه غذایی که سرشار از کربوهیدرات های تصفیه شده باشد باعث افزایش ذخیره چربی در بدن می شود.

در یک تحقیق که روی 3000 زن و مرد انجام گرفت نحوه توزیع چربی بررسی شد.

به صورت کلی، خوردن غلات کامل به جای کربوهیدرات های تصفیه شده توصیه می شود. برای مثال استفاده از برنج قهوه ای به جای برنج سفید ترجیح داده می شود.

محققان این تحقیق به این نتیجه رسیدند که جایگزین کردن غلات کامل به جای کربوهیدرات های تصفیه شده می تواند هم به تنظیم وزن کمک کند و هم دیگر خطرات سلامت را کاهش دهد.

رژیم غذایی سنتی آسیایی چه چیز متفاوتی دارد؟

اگر برنج سفید خطر چربی شکمی، دیابت نوع 2، و سندرم متابولیک را افزایش می دهد، پس چرا با این مقدار کربوهیدرات رژیم غذایی سنتی آسیایی همچنان این عوامل خطر را افزایش نمی دهد؟

این برنامه غذایی و سبک زندگی علاوه بر کربوهیدرات تصفیه شده ای که دارد شامل مقدار مناسب اندازه وعده ها و همچنین غذا خوردن تا زمانی است که فرد به احساس رضایت برسد ( نه پرخوری ). برنامه غذایی سنتی آسیایی شامل مقدار زیادی میوه، سبزیجات، چای سبز بعلاوه فعالیت بالا می باشد ( هرچند این نوع سبک زندگی و رژیم غذایی نیز در دست فراموشی است ).

بله برنامه غذایی آسیایی شامل برنج سفید نیز می شود، اما دیگر عوامل سبک زندگی نیز روی سلامت تاثیر فراوانی دارند. متاسفانه فرهنگ آسیایی توسط فرهنگ غربی دستخوش تغییرات شده است به همین دلیل نرخ چاقی و دیابت نوع 2 در این قسمت از دنیا افزایش یافته است.

نتیجه: چقدر می خورید؟ (مضرات خوردن برنج)

برنج سفید می تواند قسمتی از سبک زندگی سالم باشد، درست مانند برنامه غذایی سنتی آسیایی. باقی برنامه غذایی و سبک زندگی که دارید نیز روی سلامتتان تاثیر گذار است پس می توانید بدون صرف نظر کردن از کربوهیدرات های تصفیه شده مانند برنج و نان سفید همچنان خود را سالم و به دور از عوامل خطر نگه دارید.

اگر در زندگی آنچنان تحرک ندارید و مقدار زیادی برنج سفید و یا دیگر کربوهیدرات های تصفیه شده استفاده می کنید، باید متوجه باشید که از مقدار نیازتان بیشتر کربوهیدرات می گیرید.

این شیوه زندگی می تواند باعث افزایش چربی شکمی، دیابت نوع 2 و حتی سندرم متابولیک شود. برای استفاده سالم از برنج در برنامه غذایی، حجم هر وعده از آن را کاهش دهید. در عوض استفاده خود از غذاهای سرشار از فیبر را افزیش دهید، غذاهایی مانند میوه و سبزیجات.

در کنار برنج به مقدار متعادلی پروتئین و چربی های سالم نیز میل کنید. مطمئن شوید که سبک زندگی فعالی را دنبال می کنید و مدت زمان غیر فعال بودن خود را کاهش می دهید.

اگر از خوردن برنج لذت می برید، سعی کنید دیگر انواع آن مانند برنج قهوه ای یا برنج وحشی را هم امتحان کنید. همچنین از محل و نحوه تولید برنجی که مصرف می کنید نیز باید مطلع شوید.

گفته می شود برخی از انواع رژیم مقدار آرسنیک بیشتری از آنچه توصیه شده دارند. توصیه می شود در غذاهای خود تنوع ایجاد کنید و فقط به یک نوع غذا اکتفا نکنید تا سلامت بدنتان از همه نظر بهبود پیدا کند

چندبار در هفته برنج بخوریم؟

برنج غذای اصلی ما ایرانی هاست و بخصوص توی مهمانی های ما جایگاه ویژه ای دارد. اما واقعا می بایست چندبار در هفته برنج بخوریم؟ ما معمولا مهمانی های بدون برنج را دور از آداب اجتماعی می دانیم. بسیاری از این مهمانی ها و دورهمی ها شبها برگزار می شود و معمولا غذای اصلی در این مهمانی ها برنج است که با یک یا دو نوع خورش و مخلفات دیگر سرو می شود.

حتما توی این مهمانی ها افرادی را دیده اید که بگویند ما شبها برنج نمی خوریم. یا نگران چاق شدن با برنج باشند. این موضوع بخصوص توی خانم ها بیشتر به چشم می خورد. این اتفاق باعث شد به فکر بیفتیم تا کمی تحقیق کنیم که آیا واقعا خوردن برنج چاق کننده است و اصلا بهتر است که چند بار در هفته و در چه حجم و اندازه ای برنج بخوریم؟ آیا درست است که برنج را از وعده های غذایی خود حذف کنیم ؟ در صورت حذف برنج جایگزین های آن چه هستند؟

میزان مصرف برنج در ایران و جهان

با اینکه برنج غذای همه ای ایرانی هاست اما میزان استفاده و حتی نوع برنج مصرفی در نقاط مختلف کشور فرق می کند. برای اینکه بدانیم چندبار در هفته برنج بخوریم شاید بد نباشد  بدانیم مردم در مناطق مختلف چ می کنند؟ عمده برنجی که در ایران تولید می شود در شمال کشور به عمل می آید. برنج در واقع سوغات شمال ایران است و کاملا طبیعی و بدیهی است که مردم شمال بیشتر از سایر نقاط کشور برنج می خورند.
تا چندسال قبل هم برنج تمام وعده های غذایی و حتی تمام وعده های شام شمالی ها را پوشش می داد. حتی تا جاییکه گاهی مردم شمال برنج را برای صبحانه هم می خوردند. اما این اتفاق در سالهای اخیر کمتر شده و مردم بخاطر سلامتی کمتر از قبل برنج می خورند. در سایر نقاط کشور هم برنج تا همین یک دهه قبل طرفداران بیشتری داشت و کمتر کسی نگران چاق شدن یا بیماریهای ناشی از آن بود.
در کشورهای آسیایی هم برنج غذای اصلی و منبع مهم برای تامین کربوهیدرات مردم به شمار می رود تا جایی که در کشورهای کره، چین و ژاپن برنج حتی ممکن است در حدود ۲۰ بار در هفته به عنوان غذا استفاده شود. آنها ممکن است در طول یک روز ۶ بار برنج را البته در حجم کم مصرف کنند. با این وجود درصد بسیار کمی از مردم در این کشورها دارای چاقی مفرط یا بیماریهای ناشی از اضافه وزن هستند.

چندبار در هفته برنج بخوریم تا چاق نشویم؟

امروزه مردم تا حرف از سلامتی و تناسب اندام می شود اول به فکر حذف برنج از وعده های غذایی خود می افتند. اما تا چه حد باید برنج حذف شود و چه مرزی برای این موضوع می توان درنظر گرفت؟
برنج سفید به تنهایی چربی ندارد و نمی تواند به طور مستقیم باعث چاقی شود. شاید یکی از دلایلی که در کشور ما نسبت به کشورهای آسیایی خوردن برنج بیشتر باعث چاقی می شود این است که در فرهنگ آشپزی ایرانی ها رسم است تا برنج را با مقدار زیادی روغن یا کره مصرف کنند. ما برنج را بعد از دم کشیدن چرب و چیلی می کنیم و به صورت خشک نمی توانیم بخوریم. این موضوع باعث افزایش کالری برنج می شود درحالیکه برنج در حالت عادی کالری بالایی ندارد.

پس برخلاف باور عمومی از لحاظ علمی هیچ ارتباط مستقیمی بین حذف برنج و چاقی وجود ندارد و میزان جذب کالری ها و کربوهیدراتها در بدن افراد هم متفاوت است و نمی توان گفت یک قانون کلی در این زمینه برای تمام افراد صدق می کند.

پس می توان گفت خوردن برنج یا نخوردن برنج یک اثر خنثی بر روی چاقی فرد دارد اما اثرات آن بر روی سلامتی افراد هم متفاوت بوده و به میزان مصرف، رژیم کلی فرد و میزان تحرک یا کم تحرکی او بستگی دارد.
هیچ ماده غذایی به خودی خود باعث چاقی نمی شود و چاقی هنگامی روی می دهد که میزان کالری دریافتی از غذایی که می خوریم از میزان نیاز بدن ما بیشتر باشد. بطور کلی می توانیم بگوییم اگر برنج به طور اشتباه یا در حجم خیلی بالایی خورده شود و فعالیت و حرکت هم در برنامه زندگی فرد کم باشد، می تواند چاق کننده باشد در غیر اینصورت و با یک رژیم غذایی خوب و سالم حتی می تواند منجر به کاهش وزن هم بشود. پس نمی توان بطور کلی گفت چندبار در هفته برنج بخوریم ولی به شکل تقریبی شاید گنجاندن دو الی سه وعده برنج در هفته مناسب باشد.

و در آخر:

همه ما می دانیم که کیفیت برنج در تهیه غذاهای ایرانی تاثیر زیادی دارد. فروشگاه برنج زرین کشت با بهره‌گیری از کارشناسان با تجربه و انتخاب‌ با کیفیت‌ترین انواعِ برنج از مزارعِ درجه‌‌یک، و برنج‌کاران زبردستِ سه استانِ شمالی کشور، مازندران، گیلان و گلستان برنج ناب ایرانی را دستچین نموده و با حذف واسطه‌ها، با بهترین قیمت به دست شما هموطنان عزیز در سراسر کشور می‌رساند.

برای خرید برنج ایرانی و سرلاشه از فروشگاه برنج زرین کشت دیدن فرمایید.

خرید طارم

خرید برنج فجر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *