آموزشی

نگهداری برنج خام در فریزر

برنج در فریزر

نگهداری برنج خام در فریزر

نگهداری از برنج خام یا پخته شده، معضلی است که با توجه به افزایش روز افزون قیمت برنج، تقریباً تمام افراد با آن گریبان‌گیر هستند. افرادی که برنج خام را در ابتدای فصل با قیمت مناسب‌تر خریداری می‌کنند یا افرادی که یک مرتبه برنج را پخته و چندین مرتبه آن را استفاده می‌کنند.

به دلیل اینکه عدم نگهداری صحیح از برنج خام باعث ایجاد شپشک و کرم در برنج می شود و در دراز مدت سبب آسیب زدن به برنج می شود،

در این مقاله راه هایی را برای نگهداری بهتر از برنج بیان میکنیم.

در ابتدا باید به این نکته توجه داشته باشید که برنج را از گرما و رطوبت دور نگه دارید اما اگر میزان برنج خریداری شده کم است میتوان با این روش آن را نگهداری کرد:

1. نگهداری برنج در فریزر با کیسه پلاستیکی:

برنج خام را در کیسه پلاستیکی مثل زیپ‌کیپ‌ها قرار دهید و قبل از اینکه کاملاً آن را ببندید،

تا جایی که می‌توانید هوا را خارج کنید به این ترتیب برنج را تا 2 سال در انبار یا تا 10 سال در یخچال یا فریزر می‌توانید سالم نگهداری کنید.

نگهداری از برنج خام در فریزر با این روش بیش از 10 سال خواهد بود. اگرچه با این روش برنج ماندگاری طولانی دارد اما بهتر است آن را زودتر از این زمان مصرف کنید.

این روش نگهداری برای برنج قهوه‌ای نیز مفید است، اما فقط 6 ماه در انبار و 1 سال در یخچال یا فریزر تازه و سالم می‌ماند.

در ضمن

اگر کیسه‌های ذخیره‌سازی پلاستیکی را می‌شویید و مجدداً استفاده می‌کنید، قبل از گذاشتن برنج، مطمئن شوید که کیسه کاملاً خشک شده است،

هرگونه رطوبت می‌تواند باعث رشد کپک روی دانه‌های برنج شود.

2. نگهداری برنج در فریزر با سطل پلاستیکی در بسته:

برنج نپخته را در سطل‌های پلاستیکی دربسته بریزید تا به راحتی دسترسی داشته باشید. سطل‌های پلاستیکی محکم با درب‌های مناسب انتخاب کنید تا مطمئن شوید، برنج در کمترین وضعیت ممکن در معرض هوا قرار می‌گیرد.

اطمینان حاصل کنید که سطل‌ها از قبل شسته و خشک شده باشند و سوراخ یا شکافی نداشته باشند که آفت‌ها بتوانند به داخل آن نفوذ کنند.

اگر اغلب برنج را طبخ می‌کنید، این گزینه عالی است، زیرا می‌توانید مقدار برنجی را که نیاز دارید، بردارید و به راحتی ظرف را دوباره ببندید.

همچنین

بطری هایی نظیر بطری نوشابه، به دلیل اینکه هوا به داخل آن نفوذ نمیکند،ظرف های مناسبی برای نگهداری برنج هستند.

ماندگاری برنج قهوه‌ای به این صورت 6 ماه و برنج سفید تا 10 سال است. با این حال، همیشه باید قبل از پختن آن را از نظر علائم فساد (تغییر رنگ، بوی عجیب) بررسی کنید.

3.کیسه وکیوم:

استفاده از کیسه‌های وکیوم، راه دیگری برای نگهداری از برنج می باشد. به کمک کیسه‌های وکیوم شده نگهداری برنج خام در فریزر، حدود 30 سال، افزایش پیدا می‌کند،

اما این راه خوبی برای نگهداری برنج قهوه‌ای نیست، زیرا روغن‌های طبیعی در برنج قهوه‌ای باعث خراب‌شدن آن می‌شوند.

درب فریزر شما گرم‌ترین نقطه است و تغییرات دمایی بیشتری را تجربه می‌کند، بنابراین برنج را در آنجا قرار ندهید.

4.ظرف در بسته:

اگر می‌خواهید برنج نپخته را از دسترس حشرات در امان نگه دارید، بهتر است، برنج را در ظرفی در بسته قرار دهید،

البته که داخل ظرف باید کاملاً خشک باشد و در محیطی که مرطوب نیست قرار داده شود.به همین دلیل کابینت زیر سینک ظرفشویی مکان مناسبی برای نگهداری از برنج نیست.

5. کیسه‌ها و ظروف بدون هوا را در یک منطقه خنک و خشک با تهویه خوب قرار دهید، برای مثال محیط انباری یا کمد محل مناسبی برای نگهداری برنج خام است.

در واقع هر جایی که دور از گرما یا نور باشد مکان خوبی است. اطمینان حاصل کنید که اتاق دارای تهویه مطبوع یا حداقل دارای یک فن است تا جریان هوا مناسب باشد.

هوای کهنه یا راکد می‌تواند رطوبت اتاق را افزایش دهد و باعث خراب‌شدن سریع برنج شود.

6. اگر در یک منطقه گرم و مرطوب زندگی می‌کنید، حتماً از رطوبت‌گیر استفاده کنید، به خصوص اگر برنج را در گاراژ یا انبارِ جداگانه‌ و مجزایی خارج از خانه خود نگهداری می‌کنید.

ظروف یا کیسه‌های برنج را به جای زمین، روی قفسه قرار دهید چرا که رطوبت کمتری به برنج منتقل می شود.

نکته:

به طور کلی برنج خام نباید در مجاورت محیطی گرم یا مرطوب قرار داده شود. به حداقل رساندن اکسیژن اطراف برنج، در مدت زمانی که برنج سالم می‌ماند، تاثیر بسزایی دارد. برنج سفید خام، اگر به درستی نگهداری شود تا چندین ماه، سالم می‌ماند اما برنج قهوه‌ای به دلیل داشتن روغن‌های طبیعی زیادی که دارد، طولانی‌مدت سالم نمی‌ماند.

اگر در مورد نگهداری برنج خام سوال دارید، در مقاله ای روش های نگهداری برنج خام را توضیح داده ایم.

همچنین درمورد نگهداری از برنج پخته نیز در مقاله ای دیگر نکاتی را مطرح نمودیم.

و در آخر:

همه ما می دانیم که کیفیت برنج در تهیه غذاهای ایرانی تاثیر زیادی دارد. فروشگاه برنج زرین کشت با بهره‌گیری از کارشناسان با تجربه و انتخاب‌ با کیفیت‌ترین انواعِ برنج از مزارعِ درجه‌‌یک، و برنج‌کاران زبردستِ سه استانِ شمالی کشور، مازندران، گیلان و گلستان برنج ناب ایرانی را دستچین نموده و با حذف واسطه‌ها، با بهترین قیمت به دست شما هموطنان عزیز در سراسر کشور می‌رساند.

برای خرید برنج ایرانی از فروشگاه برنج زرین کشت دیدن فرمایید.

همچنین می توانید برنج های مرغوب ایرانی ما را از سایت دیجی کالا و با سلام هم خریداری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *