آشپزی

کیک برنجی ++طرز تهیه انواع غذاهای کره ای

کیک برنجی

طرز تهیه کیک برنجی (غذای کره ای)

اونیگیری هم همون کیک برنجی یا کوفته برنجی معروف کره ای ها است که می توانید داخل آن را با هزاران مدل متفاوت پر کرد. و میل کرد.

مواد لازم برای اونیگیری:

 برنج 1 پیمانه
 کنسرو ماهی1 عدد
 نمک به مقدار لازم
 سس مایونز2 قاشق غذاخوری
فلفلبه مقدار لازم
 کنجدبه مقدار لازم
 ورق جلبکبه مقدار لازم

طرز تهیه اونیگیری یک نوع کیک برنجی:

ابتدا یک پیمانه برنج را با یک کم آب بگذارید تا کته شود. به این صورت که برنج را بشویید و داخل قابلمه قرار بدهید. سپس روی آن آب بریزید تا حدی که به اندازه ی یک بند انگشت روی آن آب باشد. به مقدار کم به آن نمک اضافه کنید و روی شعله ی گاز قرار بدهید و اجازه بدهید آب آن کشیده شود. سپس درب آن را ببندید تا دم بکشد.

سپس یک کنسرو ماهی را باز کنید و روغن آن را با صافی جدا کنید. آن را داخل ظرفی بریزید و به آن 2 قاشق غذاخوری سس مایونز و فلفل اضافه کنید و خوب مخلوط کنید. سپس دست تان را خیس کنید و کمی نمک بپاشید. البته اگر برنجتان بی نمک است در غیر این صورت نیازی به زدن نمک نیست.

مقداری از برنج را بردارید و کمی آن را فشار بدهید، سپس در دست پهن کنید. مقداری از مخلوط کنسرو ماهی و مایونز را روی آن بگذارید دوباره روی آن برنج بریزید و آن را به شکل دلخواه (مثلثی، استوانه ای، مستطیلی و …) در آورید و بعد داخل کنجد بچرخانید و یک نوار از جلبک را به دور یا قسمت پایین آن بزنید.

بعد از اتمام تمام کیک برنجی ها را داخل ظرف مورد نظر بچینید و میل کنید.

جلبک و کنجد را می توانید حذف کنید.

طرز تهیه کیک برنجی کره ای شیرین :

آرد برنج، برای تهیه ی آرد برنج، ابتدا آن را به مدت 3 ساعت خیس کنید و فقط مقدار کمی نمک به آن اضافه کنید و سپس آب آن را خالی کنید و اجازه بدهید خشک شود. در آسیاب آن را خوب پودر کنید. سپس آن را داخل الک بریزید و خوب الک کنید. و باز بقیه  را آسیاب کنید و از الک عبور بدهید.

آرد برنج شما حالت زبری دارد و مانند آرد گندم نیست. حدود 50-60 سی سی آب به آرد برنج الک شده اضافه کنید و خوب مخلوط کنید. میزان رطوبت و سفتی آرد برنج شما باید مانند تصویر باشد.

میزان رطوبت سخت ترین چیز در تهیه کیک برنجی است. اگر آن را با دست محکم بگیرید و فشار بدهید و مانند تصویر نشکند و خوب بچسبد، رطوبت آن مناسب است.

آرد برنج را که به خوبی هیدراته شده است را یک بار دیگر از طریق الک عبور بدهید.

حالا شکر را اضافه کنید و خوب مخلوط کنید. این بار خرما را اضافه کنید. حدود 30 گرم شکر اضافه کنید. (بسته به ذائقه ی خودتان کم و زیاد کنید) می توانید چیزی به غیر از شکر به آن اضافه نکنید یا می توانید در این زمان، کشمش یا سایر میوه های خشک را اضافه کنید و خوب مخلوط کنید.

آن را داخل قالب کمربندی بریزید و خوب فشار بدهید. سپس آن را داخل سبد فلزی روی قابلمه ای با آب جوش قرار بدهید. یا داخل بخار پز بگذارید. و درب آن را ببندید. اجازه بدهید به مدت 25 دقیقه با بخار بخارپز بپزد.

حرارت را خاموش کنید و اجازه بدهید به مدت 5 دقیقه دم بکشد. سپس آن را از داخل بخار پز خارج کنید و کمی که سرد شد کمربند آن را باز کنید. اگر چاقو را از قبل وارد کنید، قسمت برش تمیز می شود.

طرز تهیه کوفته برنجی کره ای چسبنده :

اینها کیک های برنجی شیرین و جویدنی هستند که با خمیر لوبیا قرمز پر شده اند. معمولاً به عنوان یک لقمه شیرین همراه با چای وقتی مهمان دارید سرو می شود و همچنین هدیه کوچکی عالی برای دوستان و خانواده است.

مواد لازم برای کوفته برنجی :

لوبیا قرمز شیرین کنسرو شده (آنکو)200 گرم (7 اونس)
 آرد برنج چسبناک175 گرم (6 اونس / 1 فنجان)
 شکر (فوق العاده)55 گرم (2 اونس / ¼ فنجان)
 نمککمی
آرد ذرت (نشاسته ذرت) برای گردگیری

طرز تهیه کوفته برنجی کره ای :

لوبیا قرمز را در غذاساز بریزید یا از مخلوط کن دستی استفاده کنید تا لوبیاها را به حالت خمیری در بیاورید. خمیر باید غلیظ باشد، اما خیس نباشد. 2 قاشق غذاخوری از رب را بردارید و با دست آن را به شکل توپ در آورید. این کار را با باقیمانده ی خمیر تکرار کنید تا حدودا هشت گلوله درست شود. داخل سینی فر را کاغذ روغنی بیاندازید و گلوله های لوبیا را روی کاغذ روغنی بچینید و کنار بگذارید تا آماده استفاده شوند.

برای تهیه خمیر برنج چسبناک:

آرد برنج، شکر و نمک را در یک کاسه ضد حرارت با هم مخلوط کرده و هم بزنید تا خوب با هم مخلوط شوند. با هم زدن مداوم، به تدریج 250 میلی لیتر (8½ فنجان اونس/1 فنجان) آب را کم کم اضافه کنید. هم بزنید تا خمیر غلیظی به دست آید. روی کاسه را با پلاستیک بپوشانید و به مایکروویو منتقل کنید. مخلوط را به مدت 3 دقیقه با حرارت زیاد بپزید سپس با احتیاط کاسه را بردارید (گرم خواهد شد) و مخلوط را با قاشق چوبی به شدت بزنید. خمیر باید کشدار و شفاف باشد. اگر نشد، 30 ثانیه دیگر در مایکروویو قرار دهید و دوباره بزنید. این کار را تا زمانی که به قوام مناسبی برسید ادامه دهید، سپس کنار بگذارید تا خنک شود.

نکته:

هنگامی که خمیر به اندازه کافی خنک شد، روی سطحی را آرد ذرت بپاشید و خمیر را روی آن قرار دهید. کمی آرد ذرت اضافی روی خمیر بپاشید تا از چسبیدن آن جلوگیری شود، سپس خمیر را به ضخامت 5 میلی متر (¼ اینچ) باز کنید. تیغه یک چاقوی تیز یا کاتر پیتزا را در مقداری آرد ذرت آغشته کنید، سپس هشت دایره هم اندازه به قطر حدود 10 سانتی متر (4 اینچ) ببرید.

یک قسمت دایره ای از خمیر را بردارید و از یک برس شیرینی پزی استفاده کنید تا آرد ذرت اضافی را به آرامی پاک کنید. یک گلوله از فیلینگ لوبیا قرمز را در وسط دایره قرار بدهید، سپس لبه های آن را روی فیلینگ تا بزنید و به هم بچسبانید تا کاملا بسته شود. به آرامی آن را در دستان خود بغلتانید تا به شکل یک توپ صاف در بیاید، سپس آن را از سمت درز به سمت پایین، روی سینی فر آغشته به آرد ذرت قرار دهید. این کار را با باقیمانده خمیر و فیلینگ تکرار کنید تا هشت عدد کوفته درست شود

این کوفته ها را می توانید در ظرف دربسته در دمای اتاق نگهداری کنید و ظرف 1 تا 2 روز بخورید.

طرز تهیه برنجی کره ای :

طرز تهیه انواع کیک برنجی,طرز تهیه کوفته برنجی کره ای,کوفته برنجی کره ای

طرز درست کردن کوفته برنجی

کیک برنج از جمله خوراکی های رژیمی است که برای افرادی که به دنبال کاهش وزن هستند مفید است و معمولا آن را در رژیم غذایی خود جا می دهند، لازم به ذکر است، ارزش غذایی و کالری کیک برنجی در 100 گرم 392 کالری می باشد.

مواد لازم برای GARAETTEOK (کیک برنج سیلندر) :

 آرد برنج آسیاب شده مرطوب (برنج سوشی)2 فنجان (300 گرم)
 نشاسته ذرت1 قاشق غذاخوری
 نمک ریز 1 قاشق چایخوری
 آب جوش3/4 فنجان (برای نسخه مایکروویو، 175 گرم)، تقسیم به سه مجموعه 1/4 فنجان
 آب جوش 2/3 فنجان (برای نسخه بخارپز، 155 گرم)
 روغن کنجد1/2 قاشق چایخوری

* 1 قاشق غذاخوری = 15 میلی لیتر، 1 فنجان = 250 میلی لیتر

** مقادیر آب مصرفی فوق بر اساس آرد برنج خانگی است که به صورت مرطوب آسیاب شده است. آرد برنج آسیاب شده مرطوب تر از آرد برنج آسیاب شده خشک است و برای این دستور به آب کمتری نیاز دارد. اگر نمی توانید آرد برنج آسیاب شده مرطوب را از بقالی خود پیدا کنید، پیشنهاد می کنم طبق دستورالعمل های بالا آن را تهیه کنید. درست کردنش تو خونه خیلی راحته!

*** مواد فوق حدود 450 گرم (1 پوند) کیک برنجی را به همراه خواهد داشت.

طرز تهیه کیک برنجی با مایکروفر :

1. آرد برنج، نشاسته ذرت، نمک ریز و 1/4 فنجان آب جوش را در یک کاسه ایمن مایکروویو ترکیب کنید. آنها را خوب مخلوط کنید. 1/4 فنجان دیگر آب جوش اضافه کنید و دوباره آنها را مخلوط کنید. (مخلوط کیک برنج باید صاف و به راحتی هم بزنید، نه مانند خمیر شیرینی سفت).

2. روی کاسه را با نایلون بپوشانید و کمی فاصله بگذارید تا بخار خارج شود. کاسه را در مایکروویو قرار دهید و حدود 2 دقیقه آن را گرم کنید (بر اساس مایکروویو 1250 وات).

3. کاسه را بیرون بیاورید و 1/4 فنجان از آب جوش باقی مانده را اضافه کنید. دوباره روی کاسه را بپوشانید و کاسه را داخل مایکروویو برگردانید و 1 دقیقه و 30 ثانیه دیگر آن را گرم کنید. کاسه را از مایکروویو خارج کنید.

5. روی تخته برش را با یک سینی پخت سیلیکونی یا چند لایه نایلون بپوشانید تا هنگام شکل دادن به کیک برنج، کیک برنج به آن نچسبد. خمیر کیک برنجی را با احتیاط از ظرف خارج کرده و روی صفحه قرار دهید.

6. یک جفت دستکش نخی ضخیم (لایه 1) و دستکش مخصوص غذا (لایه 2) را روی دستان خود قرار دهید. (این به این دلیل است که خمیر کیک برنج در لمس بسیار داغ خواهد بود.). خمیر کیک برنجی را ورز دهید. حدود 5 دقیقه آن را با یک دسته هاون بکوبید تا کیک برنجی بافت کشسانی خوبی به آن بدهد.

طرز تهیه کیک برنجی با بخارپز :

1. آرد برنج، نشاسته ذرت، نمک ریز و 2/3 فنجان آب جوش را در یک کاسه با هم ترکیب کنید. آنها را خوب مخلوط کنید.

2. بخارپز را با کاغذ پخت یا یک دستمال چای تمیز بپوشانید و مخلوط آرد برنج را روی آن قرار دهید. درب آن را ببندید و به مدت 20 دقیقه روی حرارت زیاد بخارپز کنید.

3. برای جلوگیری از چسبیدن کِیک بِرنج در حین شکل دادن به کِیک بِرنج، تخته برش را با یک تشک پخت سیلیکونی یا چند لایه نایلون بپوشانید. خمیر کِیک بِرنجی بخارپز شده را با احتیاط روی بشقاب قرار دهید.

4. یک جفت دستکش نخی ضخیم (لایه 1) و دستکش مخصوص غذا (لایه 2) را روی دستان خود قرار دهید. (این به این دلیل است که خمیر کِیک بِرنج در لمس بسیار داغ خواهد بود.). خمیر کِیک بِرنجی را ورز دهید. حدود 5 دقیقه آن را با یک دسته ی هاون بکوبید تا کِیک بِرنجی بافت کشسانی خوبی به آن بدهد.

کِیک بِرنجی برای تئوکبوکی (کِیک بِرنجی تند) آماده کنید.

1. خمیر کِیک بِرنجی را به طور مساوی به 5 قسمت تقسیم کنید.

2. 1/2 قاشق چایخوری روغن کنجد را روی کف دست خود بریزید و به آرامی روی کِیک های بِرنج بمالید.

3. کیک برنجی را به شکل کِیک بِرنجی به قطر 1 تا 1.5 سانتی متر / 0.4 تا 0.6 اینچ بغلطانید و دو سر را برش دهید.

4. قسمت اصلی کِیک بِرنج را به قطعات 6 سانتی متری (4 اینچی (تقریباً اندازه انگشت کوچک)) برش دهید. حالا کِیک بِرنجی را آماده کرده اید تا در تئوکبوکی یا سایر غذاهای هم زده استفاده کنید.

کِیک های بِرنجی را به اندازه انگشت کوچک برش دهید.

کِیک بِرنجی برای تئوکگوک (سوپ کِیک بِرنج کره ای) آماده کنید

کیک برنجی برای تئوکگوک (سوپ کیک برنج کره ای) آماده کنید

1. خمیر کیک برنجی را به طور مساوی به 2 قسمت تقسیم کنید.

2. 1/2 قاشق چایخوری روغن کنجد را روی کف دست خود بریزید و به آرامی روی کیک های برنج بمالید.

3. کیک برنجی را به شکل کیک های برنجی به قطر 2 تا 3 سانتی متر/0.8 تا 1.2 اینچ بغلتانید.

4. کیک های برنجی را در یک بشقاب بزرگ قرار دهید و روی آن را با کاغذ چسبناک بپوشانید. حدود 1 ساعت در یخچال بگذارید تا سفت شود تا راحت تر برش بخورد. با این حال، اگر عجله دارید، هنوز هم می توانید کیک برنج را بلافاصله پس از شکل دادن آن برش دهید.

5. برش های نازک (حدود 0.5 سانتی متر / 0.2 اینچ ضخامت) و مورب مانند شکل های بیضی. حالا کیک برنجی را آماده کرده اید تا در سوپ کیک برنجی خود استفاده کنید.

و در آخر:

همه ما می دانیم که کیفیت برنج در تهیه غذاهای ایرانی تاثیر زیادی دارد. فروشگاه برنج زرین کشت با بهره‌گیری از کارشناسان با تجربه و انتخاب‌ با کیفیت‌ترین انواعِ برنج از مزارعِ درجه‌‌یک، و برنج‌کاران زبردستِ سه استانِ شمالی کشور، مازندران، گیلان و گلستان برنج ناب ایرانی را دستچین نموده و با حذف واسطه‌ها، با بهترین قیمت به دست شما هموطنان عزیز در سراسر کشور می‌رساند.

برای خرید برنج ایرانی از فروشگاه برنج زرین کشت دیدن فرمایید.

برنج طارم

برنج هاشمی

خرید برنج دوباره کشت

خرید برنج فجر

برنج قهوه ای

سرلاشه شیرودی

سرلاشه طارم

خرید سرلاشه فجر

خرید سرلاشه کشت دوم

همچنین می توانید برنج های مرغوب ایرانی ما را از سایت دیجی کالا و با سلام هم خریداری کنید.

برای خرید برنج عمده نیز میتوانید با ما در ارتباط باشید.

خرید عمده برنج فجر

خرید عمده شیرودی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *