آموزشی

گوشی خیس شده مان را چطور نجات دهیم؟؟؟

گوشی خیس

گوشی خیس را چگونه نجات دهیم

آب شاید مایه‌ی حیات باشد، اما عامل مرگ بسیاری از گوشی‌های هوشمند هم هست. خیس شدن گوشی موبایل از جمله اتفاق‌هایی محسوب می‌شود که  شاید بسیاری از کاربران با آن دست‌ و پنجه نرم کرده باشند یا شاید در آینده با آن مواجه شوند.

باید بگوییم که چنین موضوعی کاملا به شانس و اقبال شما بستگی دارد. اگر گوشی موبایل غیر ضد آب شما درون آب بیفتد و بعد از خشک شدن به‌ خوبی کار کند، شما از انسان‌های خوش‌شانس هستید.

خیس شدن گوشی بدترین اتفاق بعد از شکستن ال سی دی گوشی است.هرچقدر هم که مراقب باشیم، گاهی گوشی همراه ما داخل آب می‌افتد یا زیر باران خیس می‌شود. در این شرایط دستپاچه نشوید، چون برای نجات گوشی خیس شده راه‌هایی وجود دارد.

با کمی خوش‌شانسی و سرعت‌ عمل می‌توانید گوشی خود را نجات دهید. در ادامه توضیح می‌دهیم که اگر گوشی در آب افتاد چه کنیم و برای خشک‌کردن و جلوگیری از آسیب‌دیدن قطعات آن از چه روش‌هایی استفاده کنیم.

بیرون‌ آوردن گوشی از آب

اگر گوشی شما در ظرف‌شویی، استخر، یا هرجای سرشار از آب افتاد، پیش از هر چیز هرچه سریع‌تر آن را از آب بیرون بیاورید.

هر ثانیه قرارگرفتن گوشی در معرض رطوبت، احتمال ازدست‌رفتن گوشی را افزایش می‌دهد. اگر باران می‌بارد، گوشی را در چیزی مانند پارچه یا کیسه پلاستیکی بپیچید تا آب بیشتری واردش نشود و برای جلوگیری از آسیب بیشتر به‌ سرعت از زیر باران خارج شوید.

خاموش‌کردن گوشی خیس و جداکردن لوازم و قطعات آن

فوری گوشی را خاموش کنید، حتی اگر ظاهرا کار می‌کند و مشکلی ندارد. روشن‌ نگه‌داشتن گوشی می‌تواند موجب اتصال کوتاه شود. اگر گوشی موقع خیس‌شدن به برق متصل بوده است، با احتیاط محافظ یا چندراهی برق را خاموش کنید و دوشاخه را از پریز بکشید، چون ممکن است که موقع جدا کردن گوشی دچار شوک الکتریکی شوید.

سپس به‌ سرعت قاب محافظ گوشی و سایر لوازم جانبی آن را جدا کنید. هرچه قسمت‌های بیشتری را جدا کنید، آب کمتری داخل گوشی جمع می‌شود. قطعات گوشی در اثر تماس با آب صدمه می‌بینند، بنابراین باید آنها را جدا و کاملا خشک کنید.

سیم‌کارت را از گوشی خارج کنید. حتی اگر گوشی موبایل کاملا خراب شده باشد، با چنین کاری شاید بتوانید اطلاعات ذخیره‌شده در سیم‌کارت را نجات دهید. چنین کاری را با کارت حافظه‌ هم انجام دهید. اگر باتری گوشی هم قابل تعویض است، آن را هم هرچه سریع‌تر از گوشی خارج کنید.

خشک‌کردن گوشی خیس

۱. استفاده از دستمال بدون پرز

گوشی خیس

 

گوشی را با دستمال بدون پرزی پاک کنید. اگر دستمال میکروفیبر داشته باشید که چه‌ بهتر (مانند دستمال پاک‌کردن عینک یا دوربین عکاسی). اگر حوله یا دستمال در دسترستان نیست، دستمال کاغذی هم مفید است.

تمام گوشه‌کنارها و شیارهای گوشی را تا حد امکان با دستمال خشک کنید. هرچه آب بیشتری را خشک کنید، بهتر است.

به‌هیچ‌وجه برای خشک‌کردن گوشی از سشوار، فر، مایکروویو، خشک‌کن لباس یا وسایل دیگر استفاده نکنید، زیرا گرما به گوشی آسیب می‌رساند. از حرکت‌دادن گوشی پرهیز کنید، چون موجب جابه‌جایی آب در داخل آن می‌شود.

۲. استفاده از جاروبرقی

اگر جاروبرقی آب و خاک داشته باشید که عالی است! ولی از جاروبرقی معمولی هم می‌توانید استفاده کنید. سری گوشه‌گیر را به جاروبرقی متصل کنید، جاروبرقی را روی بیشترین قدرت بگذارید و سپس اطراف تمام منافذ و درگاه‌های گوشی را جاروبرقی بکشید. دنبال آب‌های محبوس‌شده بگردید و مکیدن آب را آن‌قدر ادامه بدهید که دیگر صدای آبی نشنوید و فقط صدای جریان هوا شنیده شود.

۳.قرار دادن گوشی خیس در مواد جاذب آب

۱. بسته‌های سیلیکا‌ژل

استفاده از بسته های سیلیکاژل برای گوشی خیس شده

سیلیکاژل از هر ماده خشک‌کننده دیگری مؤثرتر است. اگر بسته‌های سیلیکاژل موجود در قوطی قرص، جعبه کفش و بسته‌بندی وسایل الکترونیک را جمع‌ کرده باشید و آنها را دور نینداخته باشید، می‌توانید از آنها استفاده کنید. البته می‌توانید سیلیکاژل را اینترنتی یا از فروشگاه‌ها نیز بخرید. گوشی و باتری آن را در کاسه بزرگی بگذارید و رویش چند بسته سیلیکاژل قرار دهید. ۴۸ تا ۷۲ ساعت صبر کنید تا سیلیکاژل بتواند تمام رطوبت باقی‌مانده در گوشی را جذب کند.

برای استفاده از سیلیکا‌ژل نیازی نیست که بسته‌های آن را باز کنید. فقط بسته‌های آن را روی گوشی‌تان بگذارید.
۲. بستر گربه کریستالی

استفاده از بستر گربه کریستالی برای جذب رطوبت گوشی خیس شده

گوشی خود را با ۴ فنجان (حدود نیم کیلوگرم) بستر گربه کریستالی بپوشانید. بستر گربه کریستالی از سیلیکاژل ساخته شده که بهترین ماده برای جذب رطوبت گوشی خیس شده است. حتما از نوع کریستالی بستر گربه استفاده کنید نه از بستر گربه خاک رس یا مواد دیگر، چون باید سیلیس داشته باشد تا رطوبت را بیرون بکشد.

لایه‌ای از بستر گربه کریستالی را در ظرفی بریزید و گوشی بازشده و باتری آن را روی این لایه قرار دهید. سپس باقی‌مانده مواد را داخل ظرف بریزید تا گوشی را کاملا بپوشاند. باید ۴۸ تا ۷۲ ساعت صبر کنید تا رطوبت گوشی کاملا جذب شود.

۳. گذاشتن گوشی خیس در برنج خام

بعد از انجام اقدامات اولیه و خشک کردن گوشی، یک ظرف بردارید و داخل آن برنج بریزید. سپس گوشی را به طور کامل با آن بپوشانید. برنج طی 24 تا 72 ساعت رطوبت گوشی را جذب می‌کند. در اکثر مواقع این ترفند کمک‌تان می‌کند. فقط این نکته را فراموش نکنید که گرد برنج در مدت طولانی داخل گوشی رسوب می‌کند. پس این کار را تا زمان مراجعه به متخصص ادامه دهید.

البته برخی از متخصصان معتقدند این روش چندان جواب نمی‌دهد و نمی‌تواند رطوبت داخل گوشی را بگیرد. اما چون یک راه‌حل ساده و دم‌دستی است و رطوبت لبه‌ها و کناره‌های گوشی را می‌گیرد پس حتما انجام دهید.

گذاشتن گوشی در برنج روشی شناخته‌شده‌ برای نجات گوشی خیس شده است. این بهترین روش نیست، ولی اگر به هر دلیلی به چیز بهتری دسترسی ندارید، بهتر از هیچ است.

ابتدا

گوشی را خاموش کنید و تا حد امکان تمام قسمت‌های آن را از هم جدا کنید و قسمت‌های بیرونی و درگاه شارژ را کاملا خشک کنید. بهتر است که از ظرف دردار استفاده کنید. ظرف را با مقدار کافی برنج خام پر کنید، طوری که از تمام جهات گوشی را بپوشاند. سپس در ظرف را بگذارید. اگر باتری و قسمت‌های دیگری را جدا کرده‌اید، آنها را نیز داخل برنج بگذارید. ظرف محتوی برنج و گوشی را زیر نور چراغ رومیزی یا منبع حرارت ملایم دیگری قرار دهید تا فرایند تبخیر سریع‌تر شود.

دست‌کم ۴۸ ساعت صبر کنید تا رطوبت گوشی کاملا جذب برنج شود. گوشی هرچه بیشتر در برنج بماند، بهتر است. قبل از متصل‌کردن قسمت‌های مختلف به هم، به‌دقت بررسی کنید که هیچ دانه برنجی داخل گوشی باقی نمانده باشد. برای خارج‌کردن دانه‌های برنج از منافذ می‌توانید از خلال‌دندان استفاده کنید. از وسایل فلزی استفاده نکنید، چون ممکن است که به قطعات الکترونیکی آسیب برسانند.

اگر برنج داخل سوراخ‌های گوشی رفته باشد می‌توانید با جاروبرقی برنج را بیرون بکشید. اگر برنج داخل درگاه شارژ باشد، باید به‌راحتی بیرون بیاید. ولی اگر داخل منافذ اسپیکر رفته باشد، بیرون‌آوردن آن سخت‌تر خواهد بود.

روشن‌کردن گوشی

برای خشک‌کردن گوشی خیس شده باید آن را دست‌کم ۲۴ ساعت و در حالت ایدئال ۴۸ ساعت یا بیشتر خاموش نگه دارید. قبل از این مدت برای امتحان‌کردن گوشی یا مشاهده نتیجه کار آن را روشن نکنید، چون اگر هنوز هم آبی داخل گوشی باشد، به‌راحتی می‌تواند الکتریسیته را به نقاطی از برد مدار منتقل کند که موجب خراب‌شدن گوشی می‌شود.

پس از خشک‌شدن گوشی، قطعات آن را به هم وصل و گوشی را روشن کنید. اگر روشن نشد، ناامید نشوید. ممکن است باتری با خیس‌شدن اتصال کوتاه کرده و تخلیه شده باشد. اگر دستگاه شما شارژ بی‌سیم دارد، پس از اطمینان از خشک‌بودن پشت گوشی، یک ساعت آن را روی شارژر بی‌سیم قرار دهید و دوباره روشن کنید. (در این شرایط شارژ بی‌سیم ایمن‌تر است.) اگر امکان شارژ بی‌سیم وجود ندارد، ابتدا مطمئن شوید که رطوبتی در سوکت USB یا سوکت لایتنینگ وجود ندارد. سپس گوشی را چند دقیقه شارژ کنید و دوباره روشن کنید. اگر گوشی روشن نشد، دوباره آن را داخل ماده جاذب قرار دهید و ۲ روز دیگر صبر کنید و سپس آن را روشن کنید. شاید لازم باشد چند بار این کار را تکرار کنید. اگر باز هم گوشی روشن نشد، باید برای تعمیر گوشی خیس شده به تعمیرگاه بروید.

همچنین:

اگر گوشی روشن شد، با آن کار کنید. در حین کارکردن با گوشی مدام پشت آن را بررسی کنید تا بیش از حد گرم نشود و گوشی خودبه‌خود خاموش نشود. هر چند دقیقه (یا در صورت خاموش‌شدن گوشی) در صورت امکان قاب پشتی را بردارید تا قطرات آبی را که بیرون می‌ریزند پاک کنید. سپس قاب را سر جایش بگذارید و گوشی را روشن کنید و با آن کار کنید. هر بار کارهای سخت‌تری مانند تماشای ویدئو انجام دهید تا تمام آب داخل گوشی تمام شود. (گرما خروج آب از بخش‌های الکترونیکی را تسهیل می‌کند. این کار بخشی از فرایند نجات گوشی خیس شده است.)

نکته:

گوشی کفش نیست که بعد از خیس شدن آن را روی حرارت خشک کنیم. گرما می‌تواند حتی بدتر از آب رفتن داخل گوشی به آن آسیب بزند. تراشه‌ها و مدارهای داخل گوشی در مقابل گرما بسیار حساس هستند. احتمالاً با پیشنهاد گرفتن گوشی زیر باد گرم سشوار مواجه شده‌اید. یا اینکه آن را روی حرارت مستقیم بخاری یا شوفاژ نگه دارید. حتی در مواردی دیده شده گوشی را داخل ماکروویو گذاشته‌اند. حتماً می‌توانید حدس بزنید بعد از این کار چه فاجعه‌ای رخ داده است. بنابراین هنگام آب خوردگی گوشی از حرارت دادن با سشوار، بخاری و … پرهیز کنید.

تلفن آسیب دیده از آب را به هیچ عنوان در خشک کن قرار ندهید.
گوشی خیس خود را در فریزر قرار ندهید.
تلفن خیس خود را بر روی رادیاتور نگذارید.

سعی کنید برای خروج آب به گوشی موبایل ضربه نزنید. این کار باعث می‌شود تا آب به سایر قسمت‌های داخلی تلفن همراه نیز نفوذ کرده و باعث آسیب بیشتر شود.

و در آخر:

مجموعه‌ی زرین کشت با بهره‌گیری از کارشناسان با تجربه و انتخاب‌ با کیفیت‌ترین انواعِ برنج از مزارعِ درجه‌‌یک، و برنج‌کاران زبردستِ سه استانِ شمالی کشور، مازندران، گیلان و گلستان برنج ناب ایرانی را دستچین نموده و با حذف واسطه‌ها، با بهترین قیمت به دست شما هموطنان عزیز در سراسر کشور می‌رساند.

برای خرید برنج ایرانی از فروشگاه برنج زرین کشت دیدن فرمایید.

برنج طارم

برنج هاشمی

خرید برنج دوباره کشت

خرید برنج فجر

سرلاشه شیرودی

سرلاشه طارم

برنج قهوه ای

خرید سرلاشه کشت دوم

خرید سرلاشه فجر

همچنین می توانید برنج های مرغوب ایرانی ما را از سایت دیجی کالا و با سلام هم خریداری کنید.

برای خرید عمده برنج نیز میتوانید با ما در ارتباط باشید.

خرید عمده برنج فجر

خرید عمده برنج طارم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *